KAHVALTILIK TARİFLER

Fırında Peynirli Ekmek Tarifi

Bayat ekmeklerinizi değerlendirebileceğiniz, kahvaltınızı doyurucu kılan mis gibi fırında peynirli ekmek dilimleri...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Fırında Peynirli Ekmek

Tarife Başlamadan Önce

Peynir üretimi kayıtlı tarihin çok öncesine uzanır. Koyunların evcilleştirilmesiyle birlikte yani Milattan Önce 8000 Yıllarına dayanır. İlk peynirin Orta Doğu insanları ve Orta Asya göçebe Türkleri tarafından yapıldığı düşünülmektedir. O dönemlerde gıdaları saklamak için hayvanın derisi ya da iç organları kullanılmaktadır. Hayvanların iç organlarından özellikle midede (işkembe) saklanan sütün buradaki enzimler/kültürle mayalanması sonucu olarak lor haline geldiği ve ilk peynir oluşumunun bu şekilde meydana geldiği teorisi güçlüdür.

Peynir yapımı hakkında ilk yazılı kaynak Milattan Önce 2000’li yıllara, Mısır’da bulunan mezar yazıtlarına dayanmaktadır. Antik dönemde yapılan peynirlerin ekşi ve tuzlu olması sebebiyle günümüzde ki beyaz peynir ve feta peynirine benzediği düşünülmektdeir. Avrupa peynir üretiminde iklim sebebiyle daha az tuz kullanmaktadır. Daha az tuzlu ortamda daha çeşitli faydalı mikrop ve enzim yetişebildiğinden bu peynirler farklı ve ilginç tatlara sahiptirler.

Yurdumuzda tüketimi en yaygın olan peynirler, Beyaz peynir başta olmak üzere kaşar peyniri ve deri peyniridir. Yöresel peynirler yönünden de hayli çeşitlilik mevcuttur. Krem peynir, Kars kaşarı, Tunceli tulum peyniri, Posof çeçil peyniri, Kelle peyniri (Mihaliç), Küflü Ardahan deri peyniri ve çökeleği, Keçi peyniri, Ezine peyniri, Erzincan tulum peyniri, İzmir tulum peyniri, Van Otlu peyniri, Lor Urfa beyaz peyniri, Çerkez peyniri, Hellim Abaza peynirleri, Civil (tel) peynir, Dil peyniri, Maraş peyniri, Çökelek, Yozgat çanak peyniri, Külek peyniri,Örgü peyniri, Çeçil peyniri, Golot peyniri, Hatay cara peyniri, İstanbul çayır peyniri, Manisa çayır peyniri, Kars gravyer peyniri, Ordu torba peyniri, Giresun imansız peyniri, Denizli Yörük peyniri, Karaman tuluk peyniri, Küp peyniri ve Roquefort peyniri en bilinen çeşitler arasındadır.

Bugün sizler için Fırında Peynirli Ekmek tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Fırında Soslu Ekmek tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Fırında Peynirli Ekmek Malzemeleri

Fırında Peynirli Ekmek Yapılışı

Fırında Peynirli Ekmek Nasıl Yapılır?

  1. Bir kapta 150 gram ezilmiş beyaz peynir ile 1 avuç doğranmış maydanozu karıştırıyoruz.
  2. 6 tane bayat ekmek dilimlerine bitkisel margarin sürüp hazırladığımız malzemeyi üzerine bölüştürüyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye dizerek 200 derecelik fırında ekmekler kızarana kadar pişiyoruz.
İLGİLİ BAŞLIKLAR:
#kahvaltılık tarifler #aperatifler