DENİZ MAHSÜLLERİ

Fırında İstavrit Tarifi

Tarifi görünce "fırında istavrit mi olur" dediğinizi duyar gibiyiz. Sizler patatesli ve bol limonlu bu halini denemeden biz cevap vermeyelim...

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 30 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Fırında İstavrit
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

İstavrit, Trachuridae familyasından Trachurus cinsini oluşturan balık türlerine verilen isimdir aslında. Birbirine çok benzeyen bu balıkların vücudu yanlardan biraz basık ve iğ biçimindedir. Ağzı öne doğru uzayabilme yeteneğinde, dişleri ince, gözleri iri, kuyruğu derin çatallıdır. Birinci sırt yüzgeci kısa ve ikinci sırt yüzgecinden yüksektir. İkinci sırt yüzgeci ve anüs yüzgeci kuyruğa doğru alçalarak uzar. Alt bölümü gümüş renginde, sırtı lacivert ya da yeşilimsidir.

Gövdesinin orta bölümünde bir kıvrım yapan ve kalkan pul denen iri pulların örttüğü yanal çizgisi çok belirgindir. Sırt yüzgecine koşut uzanan ve yanal çizgi ile aynı işlevi gören yalancı yanal çizgi yalnız bu cins üyelerinde görülür. Yalancı yanal çizgi aynı zamanda istavrit türlerinin kolayca ayırt edilmesine de yarar. İstavritlerin yavruları yaygın olarak kıraça adıyla tanınır. İstavrit genelde görüntüsünün çok benzemesi nedeniyle uskumru ile karıştırılır. Hatta yaptığımız bu tarif içerisinde 1 tane uskumru var. Tarifin görselinden farketmiş miydiniz?

Fırında İstavrit Malzemeleri

Fırında İstavrit Yapılışı

Fırında İstavrit Nasıl Yapılır?

1 kilo ayıklanmış yıkanmış istavritleri süzdürüyoruz ve üzerlerine 1 tatlı kaşığı tuz atıp harmanlıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye istavritleri koyuyoruz. Üzerlerine 2 tane soyulmuş ve parmak doğranmış patatesleri de ilave ediyoruz. Yarım çay bardağı sıvı yağ dökerek hepsini harmanlıyoruz ve tepsiye birer balık ve birer patates şeklinde diziyoruz. Balıkların üzerlerine limon dilimleri koyuyoruz. 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.