Fırında Peynirli Patates

Fırında Peynirli Patates Tarifi

Sizi makarna ve pilav yapmaktan kurtaracak yemeklerinizin yanına çok yakışacak lezzetli bir atıştırmalık tarifi fırında peynirli patates

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Patates, ilk olarak bugünkü Şili ve Peru’da İnkalar tarafından Milattan Önce 1400’lerde hasat edilmeye başlanmış. Avrupa’ya yayılması ise Otuz Yıl Savaşları (1618-1648) sırasında gerçekleşmiştir. Hikayesi şöyle; İspanyol askerleri Amerika keşif gezileri dönüşünde Almanya’ya gider, yanlarında at yemi olarak patates götürür. O dönemde yoksul halktan bazıları, İspanyollar’dan kah çalarak, kah dilenerek patates alır. Ancak nasıl tüketeceklerini bilmediklerinden kabuklarını soymadan çiğ çiğ yedikleri için şiddetli hazım problemlerine neden olur, işte o dönem bu sebepten ötürü patates hastalık kaynağı olarak hüküm giydi. Hatta, veba, kolera, humma, cüzzam gibi ölümcül bulaşıcı hastalıklara da yol açtığı söylentileri yayıldı. Akabinde ise sadece hayvan yemi olarak ve de o dönem ki esirlere verildi. Almanlar’ın bu tutumu olmasaydı, belki de patates bugün hala sadece hayvan yemi olarak kalacaktı. Çok şükür ki insanlara kaldı!

Bugün patates dünyanın 125 ülkesinde yetiştirilmektedir. Toprak altında yetiştiğinden ve sadece ihtiyaç olduğunda toprak altından çıkarıldığı için, yüzyıllar boyunca yağmacılara ve hırsızlara karşı etkili bir besin deposu olmuştur. İnsanlık tarihinin kurtarıcısı, dünyada ki açlığı sona erdirecek tek ürün; Patates. Diğer hayati ürünler ise buğday, pirinç ve mısırdır.

Dünya kahramanı, bu kurtarıcı besin gündelik hayatlarımızda da kurtarıcı rol üstlenmeye devam ediyor. Bugün sizlere hem pratik, hem lezzetli Fırında Peynirli Patates tarifimizi yaptık. Sizde hazırlayıp, yanına da Mısırlı Patates Salatası yaparsanız çok güzel gider, bizden söylemesi. Şimdiden ellerinize sağlık...


Fırında Peynirli Patates Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 tane patates
 • 1 tane yumurta
 • 1 avuç maydanoz
 • 100 gram beyaz peynir
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Yarım çay kaşığı pul biber
 • Yarım tatlı kaşığı tuz

Fırında Peynirli Patates Tarifi Nasıl Yapılır?

2 tane orta boy patatesi soyup yıkıyoruz ve bir kaba küçük küçük doğruyoruz. Üzerine 1 tane yumurta, 1 avuç doğranmış maydanoz, 100 gram ufalanmış beyaz peynir, 2 yemek kaşığı un, 1 çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı pul biber ve yarım tatlı kaşığı tuz koyup hepsini karıştırıyoruz. Yağladığımız küçük fırın tepsisine yayıyoruz. 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 3050 üye,
 • 1920 tarif,
 • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl