SALATA TARİFLERİ

Mısırlı Patates Salatası Tarifi

Klasik patates salatasından sıkıldınız, farklı bir tat mı arıyorsunuz? O halde patates salatasını mısırlı yapmayı deneyin...

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 19 kişi bu tarifi tamamladı
Mısırlı Patates Salatası
yourm yap
4.9
1 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Her ikisinin de Anavatanı Güney Amerika’dır. Mısır ülkemizde Güneydoğu, İç Anadolu, Karadeniz, Ege, Marmara ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Mısır (Darı) fenoller içeriği sayesinde, vücutta ki oksidatifin etkilenmemesi için, zararlı serbest radikallerin sebep olduğu hasara yardımcı antioksidan işlevi görür. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan mısır; kalp hastalığı, kanser, osteoporoz ve diyabet gibi dejeneratif hastalıkların önlenmesinde de önemli rol üstlenir.

Vücudumuzun ihtiyacı olan tüm aminoasitleri içermese de salatalarla tüketildiğinde oldukça yüksek aminoasit almamızı sağlar. İşte tam da bu sebepten ötürü, daha evvel sizlerle Mısırlı Salata tarifimizi paylaşmıştık. Bugün yine bu bilginin ışığında ama farklı bir damak tadı olması açısından enfes bir Mısırlı Patates Salatası hazırladık sizlere. Şimdiden ellerinize sağlık.

Mısırlı Patates Salatası Malzemeleri

Mısırlı Patates Salatası Yapılışı

Mısırlı Patates Salatası Nasıl Yapılır?

Bir kaba haşlanmış 5 büyük patatesi ve 5 tane taze soğanı küp doğruyoruz. Üzerine yarım su bardağı haşlanmış mısır ilave edip 1 avuç maydanoz doğruyoruz. Üzerine 1 tane limon sıkıyoruz ve 1 çay bardağı sıvı yağ döküyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz ilave ederek hepsini karıştırıyoruz. Afiyet olsun…