SEBZE YEMEKLERİ

Fırında Soğanlı Karışık Kızartma Tarifi

Herkes tarafından sevilen ve tam bir yaz yemeği olan karışık kızartmayı soğanla birleştirdik. Fırında olduğu için çok sağlıklı bir lezzet: Fırında Karışık Kızartma

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Fırında Soğanlı Karışık Kızartma

Tarife Başlamadan Önce

Zambakgiller ailesine üye olan Soğan, bir kültür bitkisidir. Türlerine göre değişmekle birlikte keskin kokulu bir sebzedir. Anavatanı Güney Asya’dır. Çok eski çağlardan beri bilinmekte ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Soğan sebzesinin ilk kez Mezopotamya’da kültürü yapıldı ve buradan da Akdeniz Bölgesi’ne yayıldığı bilinmektedir.

Soğan kanseri önlemede yardımcı sebzelerden biridir. Soğan yapısı gereği kanserli hücrelerin büyümesine engel olmaktadır. Soğan içeriğinde doğal antibiyotik, antimikrobiyal, antibakteriyel özellikler ihtiva eder. Bu maddeler sayesinde hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Bağırsak sağlığını korur. Sinir sistemini kuvvetlendirir. Böylelikle beyni korur. Kan şekerini dengeler. Diyabet hastalığına karşı yarar sağlar. Sindirim sistemini rahatlatır. Cinsel gücü arttırır. Kemikleri güçlendirir. Soğan demek güçlü bir hafıza demektir. Kadınların menopoz döneminde vücutlarını korur. Bu dönemde oluşacak bazı hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Kalp hastalıklarına karşı koruma görevi üstlenir.

Bugün sizler için Fırında Soğanlı Karışık Kızartma tarifimizi hazırlayalım istedik. Bir ara mutlaka Fırında Domates Soslu Karışık Kızartma tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Fırında Soğanlı Karışık Kızartma Malzemeleri

Fırında Soğanlı Karışık Kızartma Yapılışı

Fırında Soğanlı Karışık Kızartma Nasıl Yapılır?

3 tane patlıcanı zebra şeklinde soyup tuzlu suda bekletiyoruz.
5 tane yeşil sivri biberi yıkayıp küp küp doğruyoruz.
2 tane kabağı soyup yıkadıktan sonra küp küp doğruyoruz.
2 tane kapya biberi yıkayıp küp küp doğruyoruz.
2 tane sarı dolmalık biberi yıkayıp küp küp doğruyoruz.
1 tane havucu soyduktan sonra yıkayıp ince ince doğruyoruz.
2 tane patatesi soyduktan sonra yıkayıp küp küp doğruyoruz.
1 tane kuru soğanı soyduktan sonra yıkayıp jülyen doğruyoruz.

Sudan çıkartıp sıktığımız patlıcanları da küp küp doğruyoruz ve 1 su bardağı sıvı yağ koyduğumuz derin bir kaba alıyoruz. Üzerine kabakları, havucu, patates, soğan ve biberleri de atıyoruz ve hepsini harmanlıyoruz. Yağlı kağıt koyduğumuz fırın tepsisine hepsini diziyoruz. (Bir tepsiye sığmaz ise 2 ayrı tepsi yapabilirsiniz) 200 derecelik fırında sebzeler kızarana kadar pişiriyoruz.

Servis yaparken üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber gezdiriyoruz ve harmanlıyoruz. Afiyet olsun...