TATLI TARİFLERİ

Giresun Kadayıfı Tarifi

Giresun'un meşhur fındıklı kadayıfını o yöreye ait Patar kadayıfıyla yapmayı denerseniz parmaklarınızı yiyebilirsiniz...

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Giresun Kadayıfı

Tarife Başlamadan Önce

18. Yüzyıl dan bu yana süregelen bir tatlı türü Kadayıf. Selçuklu ve Anadolu Beylikleri zamanında imaretler ve aşhanelerde verilen yemekler listesinde adının bulunduğu, Sultanın tercihleri arasında kadayıfın olduğu bilinir. En çok Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde tatlı olarak tüketilmektedir. Kadayıf sözcüğü Arapça “kadife” sözcüğünün çoğul halidir.

Mutfak kültürümüzde gelenekselleşmiş tatlılardan biridir. Hem tatlının kendisine hem de hamuruna kadayıf denmektedir. Kadayıfsız Ramazan olmaz bizde. Kadayıf denilince de akla ilk Ramazan ayı gelir. Ramazan ayında ki kadar olmasa da kadayıf tüketimi diğer aylarda da görülmektedir. Ülkemizde kadayıf üretimi ve tüketimine dair resmi bir kayıt bulunmamaktadır.

Kalplerimizin incisi Antep Fıstıklı Tel Kadayıf tarifimiz şöyle dursun, bugün Karadenizin incisi Giresun’dan bir tarif ile karşınızdayız. Giresun Kadayıf tarifimizi yerinde de yemenizi dileriz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Giresun Kadayıfı Malzemeleri

Giresun Kadayıfı Yapılışı

Giresun Kadayıfı Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 3 su bardağı toz şeker ve 3 su bardağı suyu karıştırıp kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamasına yakın  3-4 damla limon suyu ekleyerek kaynatıyoruz ve ocaktan alıp soğumaya bırakıyoruz.

Bir tepsiye 300 gram kadayıfı koyup üzerine erittiğimiz 100 gram tereyağını ekleyip didikleyerek harmanlıyoruz. Elimize bu harçtan portakal büyüklüğünde alıp tezgaha yayıyoruz. Uç kısmına fındık koyarak dolma şeklinde sarıyoruz. Tüm malzemeyi bu şekilde hazırlıyoruz ve fırın tepsisine diziyoruz. Üzerleri çok küçük parçalar halinde tereyağı ekliyoruz ve 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Soğuyan şerbeti sıcak kadayıfların üzerine döküyoruz ve şerbeti çekince üzerlerine dövülmüş fındık serperek servis yapıyoruz.