ET YEMEKLERİ

Güveçte Etli Türlü Tarifi

Pişmesi uzun sürse de beklemeye değer bir lezzet patlaması güveçte etli türlü. Ev işine başlamadan fırına atın, siz işinizi bitirirken o da pişmiş olsun...

  • ios-clock-outline 2 saat 20 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Güveçte Etli Türlü
yourm yap
5.0

Güveçte Etli Türlü Malzemeleri

Güveçte Etli Türlü Yapılışı

Güveçte Etli Türlü Nasıl Yapılır?

1 tane soğanı temizleyip küp şeklinde doğruyoruz. Taze fasulyelerin kılçıklarını temizleyip doğruyoruz. 1 tane patlıcanı soyup küp şeklinde doğruyoruz, kararmamaları için tuzlu suda 10 dakika bekletiyoruz. 1 kırmızı biber ve 2 sivri biberi temizleyip doğruyoruz. 1 tane kabak, 2 tane patates ve 3 tane domatesi soyup küp şeklinde doğruyoruz. Derin bir güvecin tabanını 1 tatlı kaşığı sıvı yağla yağlıyoruz ve etleri yayıyoruz. Üzerlerine sırasıyla doğradığımız patates, fasulye, patlıcan, biber, kabak, soğan ve domatesleri ilave ediyoruz.

Ayrı bir tavada 2 yemek kaşığı tereyağı eritip 1 yemek kaşığı domates salçası ve 2 çay kaşığı pulberi kavuruyoruz. Sebzelerin üzerine gezdirerek döküyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiberle tatlandırıyoruz. Yarım su bardağı su bardağı ilave edip güvecin kapağı kapalı olacak şekilde fırına yerleştiriyoruz. Önceden ısıtılmış 170 dereceye ayarlı fırında 2 saat pişiriyoruz. Fırından alıp dinlenmeye bırakıyoruz.