TATLI TARİFLERİ

Hurma Topları Tarifi

Ramazanın en sevilen lezzetlerinden hurmayı kakao ve kahve ile farklı bir tatlıya dönüştürdük. Çok iddialıyız ki bu tatlıya bayılacaksınız!

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 10 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Hurma Topları
yourm yap
5.0
1 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Sıcağı ve güneşi seven, soğuktan hoşlanmayan hurma, palmiye ailesinden geliyor. E tabii sıcaktan hoşlandığı için de tropikal, ılıman ve çöl ikliminin olduğu bölgelerde çıkıyor. Türkiye'de ise sıcak olduğu için elbette Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde çıkıyor. Vitamin açısından çok fazla değere sahip hurma içerisinde demir, çinko, kalsiyum, fosfor, potasyum ve mangenez, B9 vitamini yani Folik Asit ve proteinleri de içerisinde bulunduruyor. Peki bu kadar vitamine sahip hurmanın yararları neler? 

Hurmanın Yararları

Şöyle sıralayalım:

* Soğuk havalarda kuru öksürük, nezle ya da gribin atlatılmasında yardımcı olur ve vücuda enerji veriyor.
* Hafıza kaybına engel oluyor.
* Yaşlanmayı geciktiriyor.
* Kansızlığa engel oluyor çünkü kan yapıyor.
* Stresi azaltıyor.
* Gebelikte bebeği besler, anne sütünü arttırır ve çocukların büyümesini sağlar. Kemikleri güçlendirir ve kemik gelişimini destekler. Ayrıca gebelik döneminden sonra annenin kendini daha çabuk toparlamasına yardım ediyor.
* Sindirim sistemi ve sindirime iyi geliyor. Dolayısıyla kabızlığa da engel oluyor.
* Bedensel yorgunluğu azaltıyor.
* Ülser ve böbrek yetmezliğine fayda sağlıyor. 
* Kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olduğundan kalp krizine büyük ölçüde engel olur. 
* Karaciğeri güçlendiriyor.
* Son olarak cinsel gücü arttırdığı da söyleniyor.

Hurma Topları Malzemeleri

Hurma Topları Yapılışı

Hurma Topları Nasıl Yapılır?

25 tane hurmanın çekirdeklerini çıkarmak için ikiye bölüyoruz ve rondonun içerisine koyuyoruz. 1 çay bardağına 2 çay kaşığı nescafe koyuyoruz ve üzerine sıcak su doldurup karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı rondodaki hurmaların üzerine gezdiriyoruz. 2 yemek kaşığı kakao ve 2 yemek kaşığı dövülmüş ceviz ilave ederek hepsini rondodan geçiriyoruz. Bu karışımı buzdolabında 10 dakika beklettikten sonra elimizde yuvarlak hurma topları oluşturuyoruz. (Şekil verirken hurma topları biraz elinize yapışabilir ancak hindistan cevizine batırdığınızda kendini toparlıyor. Bunu sorun etmeyin. :) Bir kaba hindistan cevizi döküyoruz ve hazırladığımız hurma toplarını hindistan cevizine batırıyoruz ve servis tabağına alıyoruz ve servis yapana kadar buzdolabında bekletiyoruz. Servis yaparken hurma toplarının üzerlerine süslü kürdanlar saplıyoruz ve bu şekilde servis yapıyoruz. Afiyet olsun...