ET YEMEKLERİ

Ispanak Yatağında Tavuk Tarifi

Sunumuyla göz dolduran, tadıyla gönülleri kazanan, hem sebze hem de tavuk isteyenler için ıspanak yatağında tavuk tarifi...

  • 3 kişilik
  • ios-clock-outline 1 saat 25 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Ispanak Yatağında Tavuk
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Ispanak, yaprağı etli ve koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil olan çok sayıda çiçekli, tek yıllık otsu bitkidir. Ispanakgiller ailesinin en önemli üyesidir. 

Ispanak Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

*Ispanağın kaynatarak suyunu içmek çok faydalıdır.
*Ispanağı kaynamış süte batırarak yüz ve boyun bölgesine yapılan maskeler, cildin parlaklık kazanması ve eski sağlığına kavuşması bakımından önemlidir. 
*Çok pişirmek vitaminlerinin ölmesi demektir. Hafif çiğ olmasına özen gösterin.
*Yemeği pişirirken zeytinyağı kullanmak, pirinç yerine de bulgur eklemek daha faydalı olmasını sağlayacaktır.
*Çocuklar için farklı alternatifler bularak mutlaka tüketmelerine özen gösterin.

Bu özel sebze asırlardır Türk mutfağından eksik olmuyor. İyi ki diyor ve günün tarifine geçiyoruz. Ispanak Yatağında Tavuk tarifimiz beyaz et ve sebze severleri en az Pazılı Tavuk tarifimiz gibi mutlu eden türden. Şimdiden ellerinize sağlık…

Ispanak Yatağında Tavuk Malzemeleri

Ispanak Yatağında Tavuk Yapılışı

Ispanak Yatağında Tavuk Nasıl Yapılır?

Bir tavada 1 tane küp doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz ve üzerine 1 bağ ayıklanmış doğranmış ıspanakları ekliyoruz ve çeviriyoruz. Altını kısıp kendi suyunda pişiriyoruz. Üzerine 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber atıp harmanlıyoruz.

3 tane orta boy tavuk butlarının derilerini ayıklayıp yıkıyoruz. Üzerilerine bıçak yardımıyla iki tane kesik atıyoruz. Bir kaba 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı domates salçası koyarak karıştırıyoruz. İçerisine tavukları alıp harmanlıyoruz. Bir fırın kabına tavukları alıp bacaklarına yuvarlak kestiğimiz kırmızı biberleri geçiyoruz. Kesik attığımız yerlere sarımsakları yerleştiriyoruz. (2 diş sarımsağı paylaştırıyoruz) Üzerlerini önce yağlı kağıt sonra folyo kağıt ile kaplıyoruz ve 200 derecelik fırında üstü kapalı 30 dakika, üstü açık 25 dakika pişiriyoruz.

Servis tabağına önce ıspanakları üzerine de tavukları alıp servis yapıyoruz.