KAHVALTILIK TARİFLER

Ispanaklı Omlet Tarifi

Hafta sonu keyifli ve uzun kahvaltılarınız için nefis bir alternatif; Ispanaklı Omlet tarifi...

  • 2 kişilik
  • ios-clock-outline 25 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Ispanaklı Omlet
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Ispanakgiller familyası üyesi olan ıspanağın Anavatanı Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgeleridir. 

Demir yönünden oldukça zengin olan ıspanak ayrıca, içeriğinde A, B, C, E grubu vitaminlerini de yüksek oranda barındırır. Bunların yanı sıra fosfor, iyot ve magnezyum mineralleri de içerir. İki çeşit ıspanak vardır; dikenli ve dikensiz.
Dikenli ıspanak, tohumları dikenli ve köşeli, yaprakları da mızrak şeklindedir. Kışa daha dayanıklıdır. Dikensiz ıspanak ise tohumları dikensiz ve yaprakları geniştir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde tercih edileni dikensiz olandır. 

Kahvaltı sofralarında kendilerine yer bulan Pazılı Omlet ve Ispanaklı Omlet güne sağlıklı başlamak için oldukça leziz seçenekler. Şimdiden ellerinize sağlık…

Ispanaklı Omlet Malzemeleri

Ispanaklı Omlet Yapılışı

Ispanaklı Omlet Nasıl Yapılır?

Bir kapta 2 yumurtayı çırpıyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı un koyup pürüzsüz olana kadar çırpıyoruz. Üzerine 10 yaprak yıkanmış ve ince doğranmış ıspanakları ilave ediyoruz. Yarım çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı pul biber ekleyip ve kaşıkla iyice karıştırıyoruz. Bir tavaya 2 yemek kaşığı sıvı yağ koyup kızınca hazırladığımız malzemeyi döküyoruz. Altı pişince bir kapak yardımıyla ters çeviriyoruz.