TATLI TARİFLERİ

İzmir Lokma Tatlısı Tarifi

Osmanlı zamanından beri yapılan lokmanın en güzeli şüphesiz İzmir'de yapılıyor. Yemediyseniz ya da evde yapmadıysanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Peki İzmir lokma evde nasıl yapılır?

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
İzmir Lokma Tatlısı
yourm yap
4.5

Tarife Başlamadan Önce

İzmir'de bir gelenektir lokma döktürmek ve her köşesinde lokmalar dökülür. Hayır niyetine ücretsiz olarak da dağıtılır. Şehrin her noktasında mis gibi lokma kokusu duymak mümkün. Eğer İzmir'i hala ziyaret etmediyseniz sadece lokma yemek için bile gidebilirsiniz bizden söylemesi... Ortasına delik açılarak yuvarlak şekil verilen İzmir lokması kızgın yağda kızartıldıktan sonra şerbet eklenir ve bekletildikten sonra da çubukla ya da kürdanla servis yapılır. O halde İzmir lokma evde nasıl yapılır tarifimize bakalım...

İzmir Lokma Tatlısı Malzemeleri

Püf noktası

Sıkma torbası kullanarak da lokma tatlısı hazırlayabilirsiniz...

Pişirme önerisi

Tarçın seviyorsanız ikram ederken üzerine tarçın da serpebilirsiniz...

İzmir Lokma Tatlısı Yapılışı

İzmir Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tatlının şerbeti için; 2.5 su bardağı toz şeker ve 2 su bardağı suyu derin bir tencereye aktarıyoruz. Aralarda karıştırarak, orta ateşte koyu bir kıvam alana kadar kaynatıyoruz. 5 damla limon suyunu da ekleyip, 2 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alıyoruz ve soğuması için bir kenarda bekletiyoruz.

Tatlının bir lokmalık hamurlarını hazırlamak için; 4 su bardağı unu karıştırma kabına alıyoruz. Orta kısmını açıyoruz. 1 yemek kaşığı kuru maya ve 1 yemek kaşığı toz şekeri orta kısmına aktarıyoruz. Kenarlarda kalan unun üzerine 1 çay kaşığı tuzu serpiştiriyoruz.

Maya ve toz şekeri, 2 su bardağı ılık su ile ıslatarak yumuşatıyoruz. Hamuru, orta kısımdan kenar kısımlara doğru karıştırarak yoğurmaya başlıyoruz.

Kıvam alan hamuru ayrı bir kaba alıyoruz. Üzerini streç film ile kapladıktan sonra mayalanması için 30 dakika kadar bekletiyoruz.

2.5 su bardağı sıvı yağı derin bir tavada kızdırıyoruz. Mayalanıp, kabaran hamuru son bir kez karıştırıyoruz ve bir kaşık yardımıyla aldığımız hamur parçalarının orta kısmına delik açıp hızlıca kızgın yağa bırakıyoruz.

Kızgın yağda olan lokmaları, aralarda bir kevgir yardımıyla karıştırarak renk alana kadar kızarmalarını sağlıyoruz.

Pişen lokmaları bekletmeden, soğumuş şerbetin bulunduğu tencereye aktarıyoruz. Şerbeti içine çekmesi için 5 dakika kadar beklettikten sonra servis edebiliriz.