TATLI TARİFLERİ

Lokma Tatlısı Tarifi

İkramı kolay, çıtır çıtır, tek atımlık, yedikçe yediren, lezzetli mi lezzetli lokma tatlısı tarifi

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 20 kişi bu tarifi tamamladı
Lokma Tatlısı
yourm yap
4.8
2 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Lokma kelimesi bir ağız, bir yudum, bir parça yemek anlamına gelen Arapça'daki "لقمة" yani "lukma" kelimesinden gelmiştir. Lokmanın bir çeşidi olan bugün Arap kültüründe varolan "لقمة القاضي" yani "kadı lokması" El-Bağdadi tarafından 13. yüzyılda tarif edilmiştir.

Özellikle İzmir kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan lokma tatlısı, hamuru un, tuz, maya ve şekerle hazırlanıp yağda kızartılır. Şerbetle tatlandırılarak servis edilir. Ortası delikli ve küre şeklinde iki tipi bulunmaktadır. Küre şeklinde olana  halk arasında Saray Lokması denir. Halk arasında yaygın olmasına rağmen kaynağı Osmanlı sarayına dayanmaktadır. Özellikle İzmir'de meşhur olmasından ötürü İzmir lokması olarak da bilinir. İzmir'de dini günlerde köşe başlarında pişirilen lokma tatlısı halka ücretisiz olarak dağıtılır. Ankara'nın Güdül-Ayaş yörelerinde Bırtlak diye bilinen bir lokma çeşidi vardır.

Lokma Tatlısı Malzemeleri

Püf noktası

Sıkma torbası kullanarak da lokma tatlısı hazırlayabilirsiniz.

Lokma Tatlısı Yapılışı

Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tatlının şerbeti için; 3 su bardağı toz şeker ve 2 su bardağı suyu derin bir tencereye aktarıyoruz. Aralarda karıştırarak, orta ateşte koyu bir kıvam alana kadar kaynatıyoruz. Yarım limon suyunu da ekleyip, 2 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alıyoruz ve soğuması için bir kenarda bekletiyoruz.

Tatlının bir lokmalık hamurlarını hazırlamak için; unu karıştırma kabına alıyoruz. Orta kısmını açıyoruz. 1 tatlı kaşığı kuru maya ve toz şekeri orta kısmına aktarıyoruz. Kenarlarda kalan unun üzerine 1 çay kaşığı tuzu serpiştiriyoruz. Maya ve toz şekeri, ılık su ile ıslatarak yumuşatıyoruz. Hamuru, orta kısımdan kenar kısımlara doğru karıştırarak yoğurmaya başlıyoruz. Kıvam alan hamuru ayrı bir kaba alıyoruz. Üzerini streç film ile kapladıktan sonra mayalanması için 30 dakika kadar bekletiyoruz.

2.5 su bardağı sıvı yağı derin bir tavada kızdırıyoruz. Mayalanıp, kabaran hamuru son bir kez karıştırıyoruz ve bir kaşık yardımıyla aldığımız hamur parçalarını kızgın yağa bırakıyoruz. Kızgın yağda olan lokmaları, aralarda bir kevgir yardımıyla karıştırarak renk alana kadar kızarmalarını sağlıyoruz.

Pişen lokmaları bekletmeden, soğumuş şerbetin bulunduğu tencereye aktarıyoruz. Şerbeti içine çekmesi için 5 dakika kadar beklettikten sonra servis edebiliriz.