KEK TARİFLERİ

Kakaolu Fındıklı Kek Tarifi

Çikolata seçerken genellikle kakaolu fındıklı tercih ederiz. Çünkü kakao ve fındık birbirine çok yakışıyor. Bu lezzetleri ayırmadık ve kakaolu fındıklı kek hazırladık!

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Kakaolu Fındıklı Kek

Tarife Başlamadan Önce

Dünya üzerinde en çok Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde, Batı Afrika’da Gana, Nijerya ve Güney Amerika’da Brezilya, Ekvador, Venezuela, Antiller ve Meksika’da Kakao ağacı yetiştirilmektedir. Kakao ağacı sıcak iklimlerde yetişir. Badem biçimi taneleri vardır ve bu tanelerden çikolata yapılan bir un çıkartılır. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarından biridir.

Yaz kış dallarından yaprakları hiç eksik olmaz. Bu yapraklar büyük, geniş, cilalı, koyu yeşildir, alt kısımları ise kırmızıdır. Ağaçların boyu 8-10 metre arasında değişmektedir. Ağacın meyveleri kalın dallarından salkımlar halinde sarkar. Küçük bir salatalık boyunda olan bu meyveler önce yeşil, olgunlaşmaya başlayınca kırmızıya çalan sarı bir renge bürünürler. Kakao meyveleri 10-15 milimetre kalınlığında sert kabuğ, pembe, yumuşak içi ve sayıları 30-50 arasında değişen, 5-6 sıra halinde beyaz ya da eflatun renkli taneler vardır. Badem biçimindeki bu taneler “kakao” dediğimiz içeceğin ve çikolatanın ham maddelerini oluşturur. meydana getirir. Tanelerden ayrıca, şekerlerin ve ilaçların yapımında kullanılan kakao yağı çıkarılır.

Bol kalorili ama çok faydalı bir besin olan kakaonun bileşiminde % 40 karbonhidrat, % 22 yağ, %18 protein vardır. Tıpkı kahvede olduğu gibi içinde kafein maddesi barındırır. Bu nedenle beyin ve sinir üzerine uyarıcı bir etkisi vardır. Ayrıca kakaoda “teoloromin” denilen bir madde vardır, bu madde idrar söktürür ve vücuttan zehirli toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca iltihaplanmaları yok eder. 

Siz hiç onsuz Islak Kek düşünebilir misiniz? Hayır dediğinizi duyar gibiyiz. O halde gelelim tarifimize Kakaolu Fındıklı Kek mis kokusu ile baş döndürücü. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kakaolu Fındıklı Kek Malzemeleri

Kakaolu Fındıklı Kek Yapılışı

Kakaolu Fındıklı Kek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 3 tane yumurtayı 1,5 su bardağı toz şeker ile mikser yardımıyla çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı süt ilave edip tekrar çırpıyoruz. Üzerine 3 su bardağı un, 1 paket hamur kabartma tozu, 1 paket vanilya ve 2 yemek kaşığı kakao ekleyerek çırpıyoruz. Üzerine yarım su bardağı dövülmüş fındık ilave ediyoruz ve kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Yağladığımız kare kek kalıbına hazırladığımız fındıklı kek karışımını döküyoruz ve 180 derecelik fırında kürdan testiyle pişiriyoruz. Afiyet olsun… .