TATLI TARİFLERİ

Kakaolu İrmik Tatlısı Tarifi

Yapılışı basit sütlü bir tatlı tarifi arıyorsanız, sadece 25 dakikada yapabileceğiniz, hem sütlü hem kakaolu, nefis lezzetli bir kakaolu irmik tatlısı tarifi veriyoruz!

  • ios-clock-outline 25 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Kakaolu İrmik Tatlısı
yourm yap
4.9

Tarife Başlamadan Önce

Dünya üzerinde en çok Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde, Batı Afrika’da Gana, Nijerya ve Güney Amerika’da Brezilya, Ekvador, Venezuela, Antiller ve Meksika’da Kakao ağacı yetiştirilmektedir. Hatta Orta Amerika’da, Meksika’da yaşayan yerli halk yakın zamanlara kadar bu değerli ağacın tanelerini para yerine kullanırlardı. Kakao ağacı sıcak iklimlerde yetişir. Badem biçimi taneleri vardır ve bu tanelerden çikolata yapılan bir un çıkartılır. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarından biridir.

Yaz kış dallarından yaprakları hiç eksik olmaz. Bu yapraklar büyük, geniş, cilalı, koyu yeşildir, alt kısımları ise kırmızıdır. Ağaçların boyu 8-10 metre arasında değişmektedir. Ağacın meyveleri kalın dallarından salkımlar halinde sarkar. Küçük bir salatalık boyunda olan bu meyveler önce yeşil, olgunlaşmaya başlayınca kırmızıya çalan sarı bir renge bürünürler. Kakao meyveleri 10-15 milimetre kalınlığında sert kabuğu, pembe, yumuşak içi ve sayıları 30-50 arasında değişen, 5-6 sıra halinde beyaz ya da eflatun renkli taneler vardır. Badem biçimindeki bu taneler “kakao” dediğimiz içeceğin ve çikolatanın ham maddelerini oluşturur. meydana getirir. Tanelerden ayrıca, şekerlerin ve ilaçların yapımında kullanılan kakao yağı çıkarılır. Kakao yetiştirmek hem çok masraflı hem de oldukça büyük gelir getiren bir iştir.

Kakao ağacının meyvelerinin içinden çıkarılan taneler, birden fazla işlemden geçtikten sonra kızıl kahverengi bir un haline gelir. Bu unun hazırlanış aşamaları ise şu şekildedir; Öncelikle, kakao meyvesinin içindeki taneler ayıklanır ve ekşitmek üzere özel fırınlarda bekletilir. Çünkü ekşiyen tanelerin üzerindeki kabuğu çıkartmak kolay olmaktadır. Kabuğundan ayrılan taneler içi su dolu büyük kazanlara doldurulur ve iyice temizleninceye kadar karıştırılıp, yıkanır. Islanan bu taneler küflenmesin diye iyice kurutulur. Güneşe serilerek kurutulabildiği gibi suni olarak sağlanan bir ısıda da kurutulabilir. Kakao taneli olarak ihraç edilecekse çuvallara, fıçılara yerleştirilip gemilere yüklenir. Unu çıkarılacak ise tanelerin kurutulması yetmez, kavurmakta gerekir. Kavrulan tanelerin dışını örten son kabukta böylece çıkmış olur ve sadece içler kalır. Bu içler kızdırılmış tekerlekler arasında öğütülür. Bu öğütülme esnasında, kakao içleri sıcağın etkisiyle erir, sıvı halinde geniş kaplara doldurulur. Burada da cenderelere aktarılarak yağı çıkarılır. Yağı çıktıktan sonra katılaşan kakao tekrar öğütülür ve o incecik bildiğimiz toz haline bürünür.

Sütlü İrmik Tatlısı bayılarak tükettiğimiz tatlılardan, ancak bugünkü tarifimizden sonra arada kalacağınıza bahse varız. Kakaolu İrmik Tatlısı tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kakaolu İrmik Tatlısı Malzemeleri

Kakaolu İrmik Tatlısı Yapılışı

Kakaolu İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 1 kilo süt, 7 yemek kaşığı toz şeker ve 1 su bardağı irmiği kaynayana kadar karıştırıyoruz. Kıvama geldiğinde üzerine 1 yemek kaşığı bitkisel margarin, 3 yemek kaşığı kakao ve 1 paket vanilya ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Kakaolu irmik tatlımız boza kıvamına geldiğinde ıslatılmış bir cam kaba döküp soğumasını bekliyoruz. Tatlımızı dilimleyerek servis yapıyoruz. Afiyet olsun…