TATLI TARİFLERİ

Sütlü İrmik Tatlısı Tarifi

Evde hazır bulunan malzemelerle yapabileceğiniz en kolay sütlü tatlı tarifi. Üstelik üzerini çeşitli meyvelerle de süsleyerek farklı tarifler yaratabilirsiniz...

  • ios-clock-outline 25 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Sütlü İrmik Tatlısı

Tarife Başlamadan Önce

İrmik, genellikle durum buğdayından elde edilen iri taneli bir un çeşididir. Türk mutfağında karşımıza İrmik Çorbası, tatlı ve helva yapımında kullanılarak çıkmaktadır.

İrmik unu yüksek oranda karbonhidrat içermektedir. Karbonhidratın yüksek olması demek iyi bir enerji kaynağı demektir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara ve yoğun spor yapan kişilerin tüketmesi önerilmektedir. Lifli bir gıda olan irmik, magnezyum bakımından da zengindir. İçerisinde bulunan protein değeri sayesinde glisemik indeksi düşük bir besindir. Bu sayede sindirimi yavaş olur ve kan şekeri yavaş bir şekilde yükselir. Ayrıca kişiye tokluk hissi de verir. Doktorlar özellikle şeker hastaları, diyet yapanlar ve insülin direnci rahatsızlığı yaşayanlara tavsiye etmemektedir.

Sütlü İrmik Tatlısı tarifimiz damaklara şenlik getiriyor. Şimdiden ellerinize sağlık..

Sütlü İrmik Tatlısı Malzemeleri

Pişirme önerisi

Yazın taze çileklerle de üzerini süsleyebilirsiniz...

Sütlü İrmik Tatlısı Yapılışı

Sütlü İrmik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 1 kilo süt, 7 yemek kaşığı toz şeker ve 1 su bardağı irmiği kaynayana kadar karıştırıyoruz. Kıvama geldiğinde üzerine 1 yemek kaşığı bitkisel margarin ve 1 paket vanilya ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Boza kıvamına geldiğinde ıslatılmış bir cam kaba döküp soğumasını bekliyoruz. Servis yaparken üzerine tarçın serpebilirsiniz.