SEBZE YEMEKLERİ

Mantar Kavurma Tarifi

Tek başına hafif bir öğlen yemeği ya da et yemeklerinin yanında şahane bir aperatif: Mantar Kavurma

  • ios-clock-outline 20 dk
  • 16 kişi bu tarifi tamamladı
Mantar Kavurma
yourm yap
4.8

Tarife Başlamadan Önce

Bitki mi hayvan mı olduğu hala tartışıladursun 550 Milyon yıl evvel sudan karaya çıkan ilk canlı türü, Mantar. 1800’lü yıllardan itibaren ise ciddi şekilde incelenmeye başlanmış nispeten yeni bir bilim dalı.

Tüm yıl boyunca yerin altında faaliyet gösteren miselyum isimli ağacın, mevsimi geldiğinde ve uygun koşullar oluştuğunda meyvelerini vermesine makro-mantarlar denmektedir. Bu ağaç yerin altındadır, köküde kendisi de yerin altında olduğundan bize görünmez. Tıpkı bir örümcek ağı gibi ince yapılıdır, 1 metreküp toprakta yaklaşık 400.000 kilometre miselyum vardır. Bugün hala mantar verebilen miselyumların 1500 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.
Mantarlar tohumcuk (spor) üretmektedir. Üreme organlarında genelde dört adet tomurcuk olur. Orta boy bir kültür mantarı üç veya dört günde toplam 16 Milyar tohumcuk üretir. Günde 1 Trilyon tohumcuk üreten mantarlarda vardır.
Ekositemlerde de önemli rolleri bulunan mantarlar ölü organizmaların, ölü yaprakların, dalların, ağaçların parçalanmasını sağlarlar. Şayet mantarlar olmasaydı dünyanın bitki örtüsü çok kısa bir süre içinde çürümeyen atıkların altında kalır ve doğal olarak ölürdü. 

Parazit grubu mantar çeşitleri ise canlı organizmalardan besinlerini alır ve onların genellikle ölümüne sebep olurlar. Zayıf, yaşlı, yaralı, hasta bitkileri öldürerek genç ve sağlıklı bitkilere yer açarlar. Bir başka mantar grubu çeşidi de birlikte yaşadığı bitkilere vitamin, mineral, antibiyotik ve azotlu maddeler verip, karşılığında şeker ve diğer karbon esaslı maddeleri alırlar. Bu mantarlar belli bazı ağaçların dibinde yetişir. Onların yok olması demek beraber yaşadığı ağaçların ölmesi demek bazen tam tersi de söz konusu.

Böyle enteresan bilgiler edindikten sonra değişik ve pratik bir tarif ile devam edelim istedik. Efendim Patates Kavurması olur da, Mantar Kavurması olmaz mı? Hem de bal gibi olur, mis gibi olur. Şimdiden afiyet olsun.

Mantar Kavurma Malzemeleri

Mantar Kavurma Yapılışı

Mantar Kavurma Nasıl Yapılır?

250 gram kabukları temizlenmiş ve yıkanmış 10 tane kültür mantarını uzun uzun doğrayıp bir tavada suyunu çektiriyoruz. Suyu çekince üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ ilave edip kavuruyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı kekik atıp iyice kavuruyoruz.