Kayısı Marmelatı

Kayısı Marmelatı Tarifi

Yaz bitmeden bu tarifi yapın, "kışın canım ya kayısı isterse" diye düşünmeye son verin...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Kayısı meyvesini az bilinenleri ile tanımaya ne dersiniz? Öyleyse buyrun… 

*Prunus yani taşlı meyveler cinsine aittir.
*Anavatanı konusu epey tartışmalı. Eski çağlarda Ermenistan’da bilindiği için çoğu zaman orada ortaya çıktığı düşünülmektedir. Uzmanlar son olarak anayurdu konusunda Orta Asya ile Batı Çin’e kadar olan bölge konusunda birleştiler.
*Anavatanı konusunda bilimsel adı da etkili tabi; Prunus Armeniaca (Ermeni eriği) 
*Antarktika hariç her kıtada yetiştirilmektedir.
*Ağacının ortalama ömrü 15-20 yıl arasındadır. 8–12 metre uzunluğunda, gövdesi 40 santimetre olan küçük bir ağaçtır. Yaprakları ise yuvarlak tabanlı, sivri uçlu ve ince tırtıklı kenarlı ve ovaldir.
*100 gramlık bir ham kayısı 48 Kalori bulundurur. Ve bunun %11'i karbonhidrat,% 1'i protein,% 1'den azı yağ ve% 86'sı sudan oluşur.
*Kayısı ağacı, dünyanın ılıman bölgelerinde, özellikle de Akdeniz'de yetiştirilmektedir.
*Kayısı yaygın olarak tatlı meyve olarak yenir. 
*Hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık, sülük, ateş, cilt hastalıkları, kanser ve anemi tedavisi gibi birçok sağlık yararına sahiptir. Ayrıca, kayısılar, kalp sağlığını iyileştirme, kolesterol seviyelerini düşürme, görme bozukluğunu önleme, kilo vermenize yardımcı olma, solunum koşullarını tedavi etme, kemik gücünü artırma ve vücutta elektrolit dengesini sağlama becerisine sahiptir. 
*Kayısı Avrupa'da afrodizyak olarak kullanılmıştır.
*Cilt bakımında sayısız faydaları bulunan kayısıya birçok kozmetik ürününde rastlarız.
*Mısırlılar kuru kayısıları, tatlandırıcıları ilave ettikten sonra “amar al-dīn” isimli içkilerini yapmak için kullanırlardı.
*2016 senesinde ilk beş kayısı üreten ülkede birincilik bizimdi :) Sırasıyla; Türkiye, İran, Özbekistan, Cezayir ve İtalya’dır.
*Kayısı gülgiller familyasına üyedir. Bademlerin yakın bir akrabasıdır.
*Tohumları ise 6.000 yıllık bir geçmişe sahip Garni Tapınağı ve Shengavit yerleşmesinin arkeolojik kazılarında bulunmuştur.
*Çekirdeği, laetrile olarak da anılan amigdalin olarak bilinen zehirli bir kimyasal içerir. Bazı şirketler, ürünü temel bir madde olarak etiketlemek ve pazarlamak için bu bileşiği B17 vitaminini kullanırlar. Vücutta, bu kimyasal zehirli olan ve ciddi zararlara neden olan siyanüre dönüştürülür. Vücudunuz az miktarda siyanürü detoksifiye ederken çok fazla kayısı çekirdeği veya çekirdek yemek sağlığınız için tehlikeli olabilir. Aman dikkat diyoruz.

Bugün sizlere tıpkı Ayva Marmelatı tarifimiz gibi parmak yedirten bir lezzet hazırladık; Kayısı Marmelatı tarifimiz için doğru mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık…


Kayısı Marmelatı Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo kayısı
  • 1 kilo toz şeker
  • 1 tane limon

Kayısı Marmelatı Tarifi Nasıl Yapılır?

1 kilo kayısıyı yıkıyoruz. Çekirdeklerini çıkartıp ikiye bölüyoruz ve bir tencereye ince ince doğruyoruz. Üzerine 1 kilo toz şeker koyup ara ara karıştırıyoruz. Köpük olursa üzerlerdeki köpükleri alıyoruz. Suyu koyulaşınca 1 tane limon sıkıyoruz. Bir taşım daha kaynatıp altını kapatıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
22 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl