SALATA TARİFLERİ

Kerevizli Kırmızı Lahana Salatası Tarifi

Mayonez ve yoğurdun birleştiği hangi salata tarifi güzel olmaz ki? Ayrıca kereviz ve kırmızı lahananın birbirine bu kadar yakıştığına çok şaşıracaksınız!

  • ios-clock-outline 15 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Kerevizli Kırmızı Lahana Salatası

Tarife Başlamadan Önce

Bundan yüzlerce yıl önce lokman hekimler kırmızı lahananın faydalarını, lahananın ay ışığında büyümesinden esinlenerek "ayın gücü/kuvveti " olarak bağdaştırıyorlardı. Günümüz beslenme uzmanları ise lahananın C vitamini ve içeriğinde yüksek miktarda ihtiva ettiği sülfür sebebiyle güçlü bir sebze olduğu hususunda hemfikir. Kırmızı lahana, bol miktarda lif, protein, flot, C ve K vitaminleri içerir. Sodyum ve potasyum açısından da zengin olan lahana aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko içermektedir.

Asya ve Akdeniz kökenli Lahana… Günümüzde yetiştirilmekte olan beyaz ve kırmızı baş lahanalar, karnabahar, yaprak lahanası, Brüksel lahanası ve alabaş gibi Lahanagiller familyasına üye sebzelerin yabani formu, Brassica oleracea’dır. Bu yabani lahana formunu daha çok, Batı Avrupa sahillerinde ve Akdeniz bölgesi çevresinde görmek mümkündür. 

Yoğurtlu Kereviz Salatası tarifimize bayılıyoruz ancak bugün sizlere harika bir alternatif hazırlayalım istedik; Kerevizli Kırmızı Lahana Salatası tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kerevizli Kırmızı Lahana Salatası Malzemeleri

Kerevizli Kırmızı Lahana Salatası Yapılışı

Kerevizli Kırmızı Lahana Salatası Nasıl Yapılır?

Yarım kırmızı lahanayı yıkıyoruz ve çok ince şekilde doğruyoruz ve bir kaba alıyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı tuz atarak tuzla birlikte iyice ovuyoruz.  Ovduktan sonra yıkıyoruz ve iyice sıkıp ayrı bir kaba alıyoruz. Üzerine 1 tane soyulmuş ve yıkanmış kerevizi rendeliyoruz. 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdiriyoruz.

Ayrı bir yerde 6 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı mayonez ve 1 büyük diş ezilmiş sarımsağı karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu sosu lahana ve kerevizn üzerine dökerek iyice harmanlıyoruz ve servis tabağına alıyoruz. Afiyet olsun…