Kırma Yeşil Zeytin

Kırma Yeşil Zeytin Tarifi

Kahvaltı soframızın olmazsa olmazı kırma yeşil zeytini bu tarifle kendi mutfağınızda yapabilirsiniz. Yapılışı biraz zor olsa da evde yapılmış zeytinin tadı bir başka!

4.5

KAÇ KİŞİLİK
12 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Kırma Yeşil Zeytin Tarifi İçin Malzemeler

 • Taze yeşil zeytin
 • Zeytinyağı
 • Salamura için (1 litre suya)
 • 1 dolu dolu yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Püf Noktası

 • Biz 1 litrelik su şişesi kullandık. Siz alacağınız zeytin miktarı kadar büyük bidonlara da kurabilirsiniz. Tabiki malzeme miktarını ona göre arttırmanız gerekecek.
  Zeytinin acısının çıkması için mutlaka ya çizme ya kırma işlemi yapılmalı. Açıklık olmazsa zeytin acısını salmaz.
 • Zeytin kırılırken etrafa sıçrama yapabiliyor. Bunun için örtü sermenizde fayda var.
 • Kullanacağınız zaman şişeyi kesip suyuyla birlikte kavanoza alabilir ve buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
 • Zeytinler yağlandıktan sonra şişenin dibine bir parmak olacak miktarda yağ çöküyorsa yağı yeterlidir.

 

Kırma Yeşil Zeytin Tarifi Nasıl Yapılır?

Zeytinleri kırmaya başlamadan önce 1 litrelik su şişesinin yarısına kadar su dolduyoruz ve yanımıza alıyoruz. Bir kesme tahtasının üzerinde zeytinleri tek tek soda şişesinin alt tarafıyla kırıyoruz. (ya da temiz bir çekiç varsa onunla da kırabilirsiniz) Sadece çatlaması yeterli. Çok fazla vurup ezmeye gerek yok. Kırdığımız zeytinleri hemen kararmaması için suyun içine atıyoruz. Bekletirsek kararıyor. Kırma işlemini tüm zeytinler için uyguluyoruz ve yarısını suyla doldurduğumuz şişeye zeytinlerin üzerlerini geçecek kadar su ilave ediyoruz ve ağzını sıkıca kapatıyoruz. Zeytinleri bu şekilde 3 gün bekletiyoruz. 3 günün sonunda ağızlarını dikkatlice açıyoruz (çünkü asitleniyor ve patlayabiliyor). Açtığımız su şişesinin içerisindeki suyu tamamen boşaltıyoruz ve tekrar temiz su dolduruyoruz. Bu şekilde tekrar 3 gün bekletiyoruz ve 3 günün sonunda tekrar aynı işlemi yapıyoruz. Toplamda 4 defa bu işlemi yapmış oluyoruz. (Zeytinlerin acısı gidene kadar suyunu değiştirmek gerekiyor. Bu işlemin sayısı zeytinin türüne göre farklılık gösterebilir) Zeytinin acısı gittiğinde salamurasını hazırlayabiliriz.


Salamura için:

1 litre suya ortalama olarak 1 dolu yemek kaşığı kaya tuzu ve bir tatlı kaşığı limon tuzu ekliyoruz. Eriyene kadar karıştırıyoruz ve şişenin içerisindeki zeytinlerin üzerine döküyoruz. Üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı gezdiriyoruz. Kapağını kapatıyoruz ve şişeyi alt üst ederek bütün zeytinlerin yağlanması sağlıyoruz. Bu şekilde 1 hafta dinlenmeye bırakıyoruz. 1 hafta sonra şişeden çıkarıp servis edebiliriz. Afiyet olsun... 

* Dilerseniz servis yaparken üzerine limon sıkabilir, tekrar zeytinyağı gezdirebilirsiniz. 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
5 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.5

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 2610 üye,
 • 1757 tarif,
 • 897 makale
Şimdi ücretsiz katıl