Kırmızı Biber Salçası

Kırmızı Biber Salçası Tarifi

Salçanızı evinizde kendiniz yapabilir, kırmızı biber salçasıyla yemeklerinize lezzet üstüne lezzet katabilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
50 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Biberin, içeriğinde ısıyı arttırmaya yardımcı olan kapsaisin adlı madde, burkulma, spazm ve buna benzer ağrıların azaltılmasında oldukça faydalıdır. Amerikan Kanser Araştırma Derneği ve Nottingham Üniversitesi'nin ortaklaşa yaptığı araştırmalarda biberin kanserli hücrelerin bazılarını yok ettiği bilgisi paylaşılmıştır. Biberin içeriğinde bulunan karnosik adında ki asit sayesinde hafıza sağlığının korunması mümkündür. Migren ağrıları için bir miktar kurutulmuş biberi tencereye koyup, kaynattıktan sonra çıkan buharı soluduğunuzda migren ağrılarınızın hafiflediğine şahit olacaksınız. Aman dikkat, bu buharı solumak için astım vs. hastalıklarından muzdarip olmamak gerekir. Soğuk algınlığı ve o bir türlü geçmeyen öksürük içinde yine bir parça biberi bal ile karıştırarak tüketmek, vücutta ısı üretimini arttırarak öksürüğe karşı etki sağlamaktadır. Ayrıca biber, kan basıncını düşürür. Göz sağlığının korunmasında yardımı çoktur. Çocuklarda diş ağrılarını hafifletir. Cildi temizler, gözenekleri açar. Özellikle acı biber fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Enerji verir. 

Bibere acılığını veren alkoloidler, tam anlamıyla kapsaisin ve dihidrokapsaisin maddeleridir. Acılık derecesini ise acı tat almamızı sağlayan kapsaisin maddesinin yoğunluğu belirlemektedir. Acı biberin aşırı tüketimi mide ve bağırsaklarda tahrişe sebep olabilmektedir. Acı olanların acılık miktarı scoville adı verilen ölçü ile ölçülmektedir.

Scoville Ölçüsü: Biberin acılık birimi. 1912 Senesinde Wilbur Scoville tarafından bulunmuştur. Ölçme şekli ise, bir miktar biberin denekler tarafından hissedilmeyecek şekilde şekerli su ile seyreltilmesi ardından acının hissedilmediği anda şekerli su ve biberin oranlarının ölçülmesiyle oluşmaktadır.

Dünyanın en acı biberi Carolina Reaper. Acı ölçümü ise 2Milyon 2Yüzbin SHU’dur.

Bugün sizler için Kırmızı Biber Salçası tarifimizi hazırladık. Az kalsın unutuyorduk! Acı Biber Salçalı Köfte tarifimizi denemediyseniz mutlaka en kısa zamanda denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kırmızı Biber Salçası Tarifi İçin Malzemeler

  • 5 kilo kırmızı biber
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • Yarım su bardağı sıvı yağ

Püf Noktası

1 gece beklemesi yeterlidir. Bir kez açıp kullanmaya başladıktan sonra üzerine sıvı yağ döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Kırmızı Biber Salçası Tarifi Nasıl Yapılır?

5 kilo kırmızı biberi yıkıyoruz bir tencereye alıyoruz ve yarısına kadar su ve 1 yemek kaşığı tuz koyup haşlıyoruz. Haşladıktan sonra süzüp kabuk ve çekirdeklerini ayıklıyoruz. Rondodan geçirip tencereye alıyoruz. 1 yemek kaşığı tuz ve yarım su bardağı sıvı yağ koyup kaynatıyoruz. Kavanozlara doldurup ters çeviriyoruz ve ertesi gün buzdolabında ya da güneş görmeyen bir yerde saklıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2530 üye,
  • 1711 tarif,
  • 876 makale
Şimdi ücretsiz katıl