Pişirme süreniz doldu TAMAM
ET YEMEKLERİ

Acı Biber Salçalı Köfte Tarifi

Hem acı hem köfte seviyorsanız sizin için kaçınılmaz bir tarif, acı biber salçalı köfte.

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Acı Biber Salçalı Köfte

Acı Biber Salçalı Köfte Malzemeleri

Acı Biber Salçalı Köfte Yapılışı

Acı Biber Salçalı Köfte Nasıl Yapılır?

  1. 3 dilim ekmeği suyla ıslatıyoruz. Kenar kabuklarını çıkararak kalan kısmın suyunu sıkıyoruz ve bir kaba alıyoruz. 1 tane soğanı içine rendeliyoruz. 300 gram kıymayı da koyuyoruz. 1 avuç maydanoz doğruyoruz. 1 yumurta kırıyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz ve  1 çay kaşığı karabiberi de ilave ederek malzemeyi yoğuruyoruz.  Yoğurduğumuz malzemeye şekil vererek yuvarlak köfte haline getiriyoruz ve yağda kızartıyoruz. Ayrı bir yerde, soyup tuzlu suda beklettiğiniz 3 tane patlıcanın suyunu sıkıyoruz ve aynı yağda kızartıyoruz.
  2. Pürenin yapılışı:
    Bir tencerede 2 büyük patatesi haşlıyoruz. Haşladığımız patatesleri soyup eziyoruz. Sıcakken içine bir yemek kaşığı tereyağı koyarak kaşarı da rendeliyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiber atıp malzemeleri harmanlıyoruz. 
  3. Sosların yapılışı:
    Bir sos tavasında bir yemek kaşığı tereyağını eritiyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı acı biber salçasını ekliyoruz. 2 çay bardağı su koyup bir taşım kaynatıyoruz. Ayrı bir yerde, bir kase yoğurdun içerisine 1 diş dövülmüş sarımsağı ekliyoruz.
  4. Servis tabağına öncelikle patlıcanları diziyoruz. (İsteğe göre) Üzerine sarımsaklı yoğurdu döküyoruz ve köfteleri de sırayla diziyoruz. Püreyi yuvarlak köftelerin üzerine eşit şekilde koyuyoruz. Son olarak acı biber salçasıyla hazırladığımız sosu üzerine döküyoruz.