Kırmızı Havuç Turşusu

Kırmızı Havuç Turşusu Tarifi

K vitamini, A vitamini ve C vitamini açısından zengin bir besin olan kırmızı havuçta çok fazla vitamin ve mineral mevcut. Bu faydalı besinin turşusunu mutlaka deneyin!

5.0

Tarife Başlamadan Önce

Anayurdu Asya olan Havuç sebzesinin, Afganistan'dan tüm dünyaya yayıldığı söylenmektedir. Havuç A, C ve K vitaminlerinin deposudur. Kırmızı havuç ise bunların yanı sıra bakır, selenyum, çinko, kalsiyum, magnezyum ve potasyum mineralleri de bulunur. 

En iyi antioksidanlardan biidir. Oldukça fazla miktarda beta karoten içerdiğinden kanserle en iyi mücadele eden besinlerin başında gelir. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan dolayı meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalıklara karşı beyin sağlığını korur. İiçinde barındırdığı lifler sayesinde sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı devamlılığını sağlar.

Bugün sizler için Kırmızı Havuç Turşusu tarifimizi hazırladık. Bir ara muhakkak Pancar Turşusu tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kırmızı Havuç Turşusu Tarifi İçin Malzemeler

 • Kırmızı havuç
 • Kaya tuzu
 • Yarım su bardağı elma sirkesi
 • 3 tatlı kaşığı limon tozu
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 avuç nohut
 • 10 diş sarımsak
 • 1 bağ maydanoz

Pişirme Önerisi

Bu ölçüler büyük bir bidon için geçerlidir. Siz turşuyu kuracağınız kavanoz ya da bidon kadar ölçüyü azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Kırmızı Havuç Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

Turşuyu kuracağımız kavanoz ya da bidon kadar kırmızı havuç alıyoruz. Havuçları soyduktan sonra ikiye bölüyoruz ve bir tencere içerisine alarak üzerine çıkana kadar su ilave edip hafif yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz. Haşladıktan sonra hafif yumuşayan havuçları süzüyoruz ve soğuk su ile yıkıyoruz.

Kavanozu su ile doldurup suyu bir kaba döküyoruz. Suyun içerisine aşırı tuzlu olmayacak şekilde kaya tuzu ilave ediyoruz. Yarım su bardağı elma sirkesi, 3 tatlı kaşığı limon tozu ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ekliyoruz ve eritene kadar karıştırıyoruz. Kavanozun dibine 1 avuç nohut, 5 diş ayıklanmış sarımsak ve haşladığımız kırmızı havuçları yerleştiriyoruz. Üzerine yine 5 diş ayıklanmış sarımsak ve yıkanmış 1 bağ maydanoz ekliyoruz. Hazırladığımız tuzlu suyu üstüne çıkana kadar dolduruyoruz. Ağzını kapatıp 1 hafta kadar olmasını bekliyoruz. Kavanozun kapağını hiç açmadan beklememiz ve turşuyu serin bir yerde muhafaza etmemiz gerekiyor. Afiyet olsun...

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
11 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 3010 üye,
 • 1905 tarif,
 • 945 makale
Şimdi ücretsiz katıl