DİĞER TARİFLER

Kırmızı Havuç Turşusu Tarifi

K vitamini, A vitamini ve C vitamini açısından zengin bir besin olan kırmızı havuçta çok fazla vitamin ve mineral mevcut. Bu faydalı besinin turşusunu mutlaka deneyin!

  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Kırmızı Havuç Turşusu

Kırmızı Havuç Turşusu Malzemeleri

Pişirme önerisi

Bu ölçüler büyük bir bidon için geçerlidir. Siz turşuyu kuracağınız kavanoz ya da bidon kadar ölçüyü azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Kırmızı Havuç Turşusu Yapılışı

Kırmızı Havuç Turşusu Nasıl Yapılır?

Turşuyu kuracağımız kavanoz ya da bidon kadar kırmızı havuç alıyoruz. Havuçları soyduktan sonra ikiye bölüyoruz ve bir tencere içerisine alarak üzerine çıkana kadar su ilave edip hafif yumuşayıncaya kadar haşlıyoruz. Haşladıktan sonra hafif yumuşayan havuçları süzüyoruz ve soğuk su ile yıkıyoruz.

Kavanozu su ile doldurup suyu bir kaba döküyoruz. Suyun içerisine aşırı tuzlu olmayacak şekilde kaya tuzu ilave ediyoruz. Yarım su bardağı elma sirkesi, 3 tatlı kaşığı limon tozu ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ekliyoruz ve eritene kadar karıştırıyoruz. Kavanozun dibine 1 avuç nohut, 5 diş ayıklanmış sarımsak ve haşladığımız kırmızı havuçları yerleştiriyoruz. Üzerine yine 5 diş ayıklanmış sarımsak ve yıkanmış 1 bağ maydanoz ekliyoruz. Hazırladığımız tuzlu suyu üstüne çıkana kadar dolduruyoruz. Ağzını kapatıp 1 hafta kadar olmasını bekliyoruz. Kavanozun kapağını hiç açmadan beklememiz ve turşuyu serin bir yerde muhafaza etmemiz gerekiyor. Afiyet olsun...