Pancar Turşusu

Pancar Turşusu Tarifi

Pancarın suyundan, posasına herşeyi vücuda yarar sağlıyor. Bu mor renkli özel besinden nefis mi nefis Pancar Turşusu yaptık. Buyurun tarifimize...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
25 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Aslında şu aralar tam mevsimindeyiz. Ancak ne yazık ki mevsiminde de olsak sofralarımızda hak ettiği yeri bir türlü göremedi pancar. Faydalarını say say bitiremeyeceğimiz pancarın, rengini veren pigmentinden tutun da posası, suyu hepsi ayrı ayrı yarar sağlıyor vücudumuza.

Pancar, içinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine en büyük destek. Yaş ilerledikçe beynimize giden kan akışı yavaşlar, bu da giderek bilişsel fonksiyonlarımızın azalmasına sebep olur. Yani en belirgin rahatsızlıklar bunama ve Alzheimer… Pancarın içinde bulunan nitrat, vücuda girdiğinde nitrik okside dönüşür bu sayede bilişsel fonksiyonların en verimli şekilde yürütülmesine önemli katkıda bulunur. Yine nitrat, damarları gevşetip rahatlatır, kan dolaşımını iyileştirir. Kan basıncını düşürür.

Pancara mor rengini veren betalain aynı zamanda yüksek oranda antioksidan içermektedir. Yine yeteri kadar pancar tüketimi bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık ve  hazımsızlık gibi sorunları önler. Özellikle posasının tüketimi ise kolon kanserine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Bu özel besinin en mor hali olan Pancar Turşusu tarifimizi sofralarınızı renklendirmek için hazırladık. Bir klasik olan Lahana Turşusu tarifini aratmayacağına şimdiden söz veriyoruz. Afiyet olsun…


Pancar Turşusu Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 kilo pancar
  • 6 tane sarımsak
  • 2 çay bardağı üzüm sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Pancar Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

2 kilo pancarı yıkayıp kabukları soyuyoruz ve dörde bölüyoruz.Tencerede üstüne çıkana kadar su ekleyip haşlıyoruz. Soğuduktan sonra tencerenin içerisine 6 tane ezilmiş sarımsak, 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 çay bardağı üzüm sirkesi koyarak karıştırıyoruz ve kavanozlara boşaltıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir