Kırmızı Pancar Hakkında Herşey

Kırmızı Pancar Hakkında Herşey

Kırmızı pancara rengini veren pigmentinden tutun da posası, suyu hepsi ayrı ayrı şifa saçıyor. Kırmızı pancar hakkında merak ettikleriniz ve daha fazlası yazımızda.


İnsan vücuduna birçok faydası bulunan kırmızı pancar içeriğinde bolca miktarda A, B, C ve P Vitaminleri ile demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum gibi mineralleri de barındırır. Kara pancar olarakta adlandırılan kırmızı pancarın yaprakları da tüketilmektedir. Kırmızı pancar da tıpkı turp, ıspanak, salatalık, avokado gibi alkali karakterlidir. 

Tarifi Kolay ailesi olarak bu özel besinden yararlanmaya özen gösteriyoruz. Pancar Çorbamız tam bir şifa kaynağı aynı şekilde Akdeniz güzelimiz Pancarlı Lolo bayılarak tükettiğimiz lezzetlerden. Öyle ki çay saatlerine dahi taşıdık; Pancarlı Kek tarifimiz hem rengi hem tadı ile büyüleyici. Türk mutfağında hala daha hak ettiği ilgiyi göremeyen kırmızı pancarın faydaları ise saymakla bitmiyor. Vücudumuzu kansere karşı korumadan tutun da hipertansiyonu düşürmeye dek pek çok önemli faydaları olan kırmızı pancar, umarız en kısa sürede ülkemizde hak ettiği ilgiyi görür.

Kırmızı Pancar ve Faydaları Bağışıklık Sistemi Emin Ellerde

Bağışıklık sistemi hücreleri görevlerini eksiksiz yerine getirebilmek için C Vitaminine ihtiyaç duyarlar. Gerek stres gerekse de enfeksiyonel hastalıklarda plazmada C vitamini konsantrasyonu hızla düşmeye başlar. Kırmızı pancar C vitamini deposudur. düzenli tüketilmesi halinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

Kan Basıncını Dengeler

Tüketilen yiyeceklerden alınan nitrat, vücutta nitrik okside indirgenmektedir. Nitrik oksit damarları gevşetip rahatlatır, bu da kan dolaşımını iyileştirerek kanda ki basıncı düşürür. Kan basıncının yüksek seyretmesi kalp krizi, inme, kronik kalp yetmezliği ve böbrek hastalıklarına sebep olması demektir. Hipertansiyon hastaları doktorlarına danışarak günde 1 su bardağını geçmemek şartıyla (200 ml) kırmızı pancarın suyunu tüketebilir. Bu tüketim kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğü için hipertansiyon hastaları için şifa demektir

Kanserle Savaşır, Kalbi Korur

Pancara rengini veren betalain aynı zamanda yüksek oranda antioksidan özelliğine sahiptir. İnsan vücudu her gün dışarıdan aldığı veya kendi oluşturduğu serbest radikallere yani kanserden tutun da kronik kalp yetmezliğine kadar birçok hastalığa neden olabilecek zararlı maddelere maruz kalmaktadır. Bu betalain maddesi antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallerle savaşıyor. Yine bu özelliği ile kalbi koruyor, kansere karşı savaşıyor. Kalp hastalıklarının oluşmasına neden olan homosistein düzeyini azaltarak, kalp hastalıklarına karşı koruyan da yine betalainin maddesi. 

Bilişsel Fonksiyonları Tedavi Ediyor

Yaş ilerledikçe beyne giden kan akışında yavaşlama başlar. Bu yavaşlama sebebiyle bilişsel fonksiyonlar da giderek azalır. Beyin hücrelerine az kan gitmesi demek bunama ve Alzheimer ile ilişkilendiriliyor. İnsan vücudunda nitrik oksit miktarında azalma olması halinde beyne giden kan akışı ve beyindeki hücresel iletişim bozulabilmektedir. Bu durum şayet kronikleşirse bilişsel fonksiyonlarda bozulma ve beyin hasarı gerçekleşir. Kırmızı pancarın içinde bulunan nitrat vücutta nitrik okside dönüşmesi sayesinde beynin kanlanması ve bilişsel fonksiyonların en elverişli şekilde yürütülmesi sağlanmış oluyor.

Sindirim Sistemimiz Rahat

Kırmızı pancar içeriğinde bulunan diyet posası sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık, mide ekşimesi, hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları önler. Düzenli ve yeterli miktarda posa tüketimi bizi özellikle kolon kanserine karşı korumaktadır.Kırmızı Pancar Suyu ve Faydaları

Kırmızı pancar suyu tüketenlerin ilk sözleri genelde şöyledir; oldukça ferahlatıcı ve sakinleştirici etkisi var. 

*Pancar suyu zengin demir içeriği sayesinde kan yapıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca kanı soğutma etkisi sayesinde de damarları temizlediği ve kanı temizleyici etkisi olduğu bilinmektedir.
*İçeriğinde bulunan zengin antioksidan sayesinde vücuttaki toksinleri attığı bilinmektedir. Bu sebeple pancar suyu bilinen en doğal detoks suyudur.
*İçeriğinde bulunan betasiyan maddesi sayesinde tümör gelişimini engellediği bilinmektedir.   Pancar suyunun tüm kanser hücreleri üzerinde tedavici edici özelliği bulunmaktadır. 
*Doğumdan sonra düzenli olarak uygun miktarda tüketilen pancar suyunun tüm doğum kusurlarını yavaş yavaş iyileştirdiği biliniyor.
*İçeriğindeki zengin lif yapısı sayesinde kilo vermeyi hızlandırmaktadır.
*Kemikleri güçlendirerek osteoporoz yani kemik erimesine yakalanmayı önlemektedir.
*Karaciğerin temizliği pancar suyundan sorulur. Özellikle sigara tüketenlerin hergün düzenli olarak 1 bardak (200 ml) pancar suyu tüketmeleri önerilmektedir.
*Saç dökülmeleri vücuttaki potasyum  ve çinko eksikliğinden kaynaklanıyorsa, pancar suyu harika bir potasyum kaynağıdır. Bu sayede saç dökülmelerini önler.

Şifalı günler dileriz…
 

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl