Közde Patlıcan Salatası

Közde Patlıcan Salatası Tarifi

İster etin, ister tavuğun isterseniz de balığın yanında servis edebileceğiniz köz kokusuyla akıllarda kalacak közde patlıcan salatası...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcan, yaz sebzelerinden biridir. Ürünü verebilmek için yaklaşık olarak 6 aylık bir bakıma ihtiyacı vardır. Ilık ve az yağış alan bölgelerde rahatlıkla büyüyen bu sebze, çetin kış soğuklarına ve dona karşı dayanıksızdır. Bu nedenle de yetiştirilmek istendiğinde hava koşulları mutlaka hesaba katılmalıdır. Patlıcanın rahatça büyümesi ve iri iri meyve vermesi için 25-33 derece sıcaklık yeterli olur. Kumlu topraklarda bereketli olur. Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinin keskin soğuğu, İç Anadolu bölgesinin sıcak soğuk farkı, Karadeniz bölgesinin çok yağışlı olması, Güneydoğu Anadolu bölgesininde aşırı sıcakları patlıcan yetiştiriciliği için uygun değildir. Ancak yurdumuzun özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde istenilen patlıcan üretimi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Yaprakları küçük, dar ve ince olur. Yaprak kısmı ve gövdesi yeşil renklidir. Mor renk meyve veren bir bitki olup, genellikle 5 çiçekle açmaktadır. Büyük yaprakları dikenli ve iri yapıda olan bu bitkinin, meyvesini korumak için daha sert yapıda olanları da vardır. Meyvelerinin maksimum uzunluğu 30 santimdir. Ağırlığı ise genellikle 100 ile 400 gr arasında değişkenlik göstermektedir. Yetişme döneminde sebzenin istediği hava koşulları oluşmazsa gereğinden fazla liflenme ya da odunlaşma meydana gelmektedir. Bu nedenden ötürü sebzenin büyümesi dikkatle takip edilmelidir. Bir bitkiden genellikle 30’a yakın meyve alınmaktadır.

Hemen hepimiz Yoğurtlu Patlıcan Salatasını bayılarak yiyoruz ancak bugün konumuz o değil :) Çünkü sizin için Közde Patlıcan Salatası tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…


Közde Patlıcan Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 tane büyük boy bostan patlıcanı
  • 2 diş sarımsak
  • Zeytinyağı
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • Yarım limon suyu

Közde Patlıcan Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

2 tane büyük bostan patlıcanını közlüyoruz ve kabuklarını ayıklıyoruz. Bir tabağa doğruyoruz. 2 diş sarımsağı ezip içine koyuyoruz. Zeytinyağı gezdiriyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz serpip yarım limon suyu ekliyoruz. Hepsini karıştırarak eziyoruz. Servis tabağına koyup maydanozla süslüyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir