KEK TARİFLERİ

Külahta Kek Tarifi

Aslında çocuklara mutluluk veren bu özel lezzeti eğer evinizde bir parti varsa da hazırlayabilirsiniz. Eğlenceli külahta kek tarifi misafirlerinizi şaşırtacak!

  • 20 kişilik
  • ios-clock-outline 35 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Külahta Kek
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Dondurma külahı ilk kez 1896 yılında Amerika-New Jersey’de bir italyan göçmeni olan Italo Marchioni tarafından yapılmıştır. Marchioni 13 Aralık 1903’te dondurma külahını adına tescil ettirmiş ancak o sene dondurma külahına pek rağbet olmamıştır. Tarihler 1904, St. Louis Dünya Ticaret Fuarını gösterdiğinde ise dondurma satıcısı C. Menches, kağıt tabağı bittiği için tezgahında ki dondurmaları nasıl satacağını düşünür. Bu sırada yan tezgahta gözleme satan Suriyeli E.A. Hamwi’den gözleme alıp, koni şekline getirip dondurmayı içine koyarak satmaya başlar. İşte o günden sonra Marchioni’nin buluşu külah ya da kornet ünlenir.

O güne kadar çeşitli kapların içinde ürünlerini satan tüm dondurmacılar yaptıkları lezzetleri külah içinde müşterilerine sunmaya başlarlar. Kornet veya dondurma külahı bir kaşık ve kase olmaksızın dondurma yemeyi sağlayan koni şeklinde tatlı yenilebilir bir kaptır.

Bugün bu tatlı yenebilir kabı kek ile buluşturduk. Külahta Kek en az Kek Burger tarifimiz kadar sevdiklerinizi gülümsetecek, eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Külahta Kek Malzemeleri

Püf noktası

* 1 pakette 10 tane külah oluyor. Altı üçgen olmayan, düz olan külahları tercih etmeniz gerekiyor ki fırın kabında devrilmesinler. Eğer üçgen külahlarınız varsa fırın ısısına dayanıklı bardakların içerisine yerleştirip o şekilde fırın tepsisine dizebilirsiniz.

Pişirme önerisi

* Dilerseniz külahta keklerinizi çikolata sosa batırdıktan sonra şekerleme yerine dövülmüş fındık ya da dövülmüş cevize de batırabilirsiniz.

Külahta Kek Yapılışı

Külahta Kek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 3 tane yumurta ile 1 su bardağı toz şekeri mikser yardımıyla çırpıyoruz. Üzerine yarım su bardağı sıvı yağ, 1 su bardağı süt, 2.5 su bardağı un, 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilya ekleyerek hepsini tekrar mikser yardımıyla çırpıyoruz. Hazırladığımız iç harcı 20 tane külahlara döküyoruz. (Külahların içerisinde yuvarlak çizgiler oluyor, bu çizgilere kadar doldurmalısınız ki kek kabardığı zaman taşmasın. Yani kabarma payı için biraz boşluk bırakmanız gerekiyor.) 190 derecelik fırında 30 dakika pişiriyoruz.

Bir tencereye 1 paket krema koyarak bir kere karıştırıyoruz. Yanlarından kabarmaya başlayınca üzerine 1 paket bitter çikolata ilave ediyoruz ve ocaktan alıyoruz. Kremanın sıcaklığıyla karıştırarak çikolatayı eritiyoruz.

Fırından çıkardığımız külahta keklerimiz ılıyınca önce çikolata sosa batırıyoruz sonra pasta şekerlemelerine batırıyoruz ve servis tabağına diziyoruz. Afiyet olsun...