Makarna Salatası

Makarna Salatası Tarifi

Misafirlerinize kısır ve mercimek köftesi yapmaktan sıkıldıysanız makarna salatası şahane bir alternatif olabilir. İster et yemeklerinin yanında isterseniz de 5 çayında yapabilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Makarna denildiğinde akla İtalya, İtalyan yemeği denildiğinde ise akla ilk gelen elbette makarnadır. Bu yüzden de yüzyıllar boyudur kökeninin İtalya olduğu düşünülür. Elbette en yaygın olduğu ülke İtalya, fakat köken o kadar eskidir ki nerede başladığını bilmek imkansızlaşır. İtalyanca da “pasta” olarak anılan makarna isim kökeni macaroni kelimesine dayanmaktadır. Hatta bu isim yani macaroni 18. yüzyılda her türlü makarna çeşidi için genel bir ad olarak kullanılmıştır. Bu kadar bahsedip, tarihine baktığımızda ne kadar da havalı, ancak kolay ulaşılabilir ve ucuz olması sebebiyle ne yazık ki uzun yıllar dikkatleri üzerine çekememiştir. Böylesi güzel bir hamurişi için ne kadar da üzücü bir durum. 20.Yüzyıl da hakettiği üne tekrar kavuşan, arzuya göre sade arzuya göre birbirinden leziz soslar ile hazırlanan makarna, birçoğunuzun olduğu gibi bizimde sevdiğimiz bir yemek. Spagetti Bolonez’e “hayır” diyecek birileri çıkar mı dersiniz? Hiç sanmıyoruz :)
 
Kültürel olarak italyan yemeği olsa da, Japonya ve Çin noodle’larından türemiş bir yemek olması ihtimal dahilindedir. Arkeologlar, Asyalıların makarna ve türevlerini binlerce yıl öncede ürettiklerine inanmaktadır. Öyleyse makarna, Asya’dan Batı’ya doğru yayılmış oluyor. O halde Akdeniz? Peki ya kökeni varsaydığımız İtalya? Ve kafamızda deli sorular. “Makarnanın tarihçesi” diye giriş yapıp, size Marco Polo’dan bahsetsek hatta ve hatta Marco Polo’nun makarnayı yaygın bir kanıya göre Çin’de keşfedip, İtalya’ya getirdiğini ve bunun 13. yüzyılda gerçekleştiğini söylesek, bizde şaşkınlığımızı gizleyemedik ama tam da tarihte bu şekilde yerini almış. Öyle ki, Marco Polo seyahatlerini kaleme aldığı kitabında “un üreten bir ağaç” ile karşılaştığından bahsetmiş. Tabii Marco Polo’nun kitabının orijinali bulunamadığından, bu varsayımlar uzmanlara ve anlatılara dayandırılmaktadır. 
 
Bugün sizler için Makarna Salatası tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Makarna Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • Yarım paket yüksük makarna
  • 1 kavanoz garnitür
  • 3 tane kornişon turşu
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 1 kase yoğurt
  • 3 yemek kaşığı mayonez
  • 1 diş ezilmiş sarımsak

Makarna Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

Yarım paket yüksük makarnayı haşlayıp süzüyoruz ve soğuk sudan geçiriyoru ve salata kasesine alıyoruz. 1 kavanoz garnitürü yıkayıp süzüyoruz ve makarnaların içerisine ilave ediyoruz. 3 tane doğranmış kornişon turşu ve yarım tatlı kaşığı tuz ekleyip karıştırıyoruz.

Bir kaba 1 kase yoğurt, 3 yemek kaşığı mayonez, 1 diş ezilmiş sarımsak koyup karıştırıyoruz. Bu sosu da makarnaların içerisine ilave edip hepsini harmanlıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
18 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir