SEBZE YEMEKLERİ

Mantar Sote Tarifi

İster ana yemek olarak, isterseniz de et yemekleri yanında afiyetle yiyebileceğiniz, yapılışı kolay nefis mantar sote!

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Mantar Sote

Tarife Başlamadan Önce

Ülkemiz adeta mantar cenneti. Biyolojik çeşitliliği bakımından son derece zengin olan ülkemiz, mantar üretiminde dünyada ilk 20 ülke arasında bulunmaktadır. Dünyada söz sahibi ülkeler Hollanda, Fransa ve ABD’dir. Ülkemiz mantar ihracatı hacmini gittikçe arttırmaktadır. Özellikle Mersin ve Kocaeli’nde ki serbest bölgelerimizden hayli önemli miktarda mantar ihracatı yapılmaktadır. Ülkemizde doğal ortamında yetişen mantarlar, Avrupa, Uzakdoğu ve Arap ülkelerine ihraç edilmektedir. Diğer ülkelere göre doğal mantarlarımız daha çoktur.

Protein bakımından da oldukça zengin olan mantarların, yapılan araştırmalar sonucu hayvansal proteinden daha sağlıklı oldukları kanıtlanmıştır. Mantar da sütte ki kadar protein bulunur, çok sayıda vitamin ve mineral de cabası. Yapılarında şeker ve yağ miktarı yok denecek kadar az bulunduğu için sağlıklı beslenmeyi hedefleyen kişiler tarafından bolca tüketildiği bilinmektedir. Bazı mantar türleri kansızlık tedavisinde de kullanılır.

Bu kadar faydasından da bahsetmişken bir klasik olan Mantar Sote tarifimizi verelim  isteriz. Sote tamam ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğiz. Siz en kısa sürede Mantar Kavurma tarifimizi de deneyin, pişman olmayacaksınız. Şimdiden afiyet olsun.

Mantar Sote Malzemeleri

Mantar Sote Yapılışı

Mantar Sote Nasıl Yapılır?

300 gram kültür mantarını yıkayıp jülyen şekilde doğruyoruz ve bir tavada suyunu çekene kadar ağzı açık şekilde çeviriyoruz. Suyunu çektikten sonra üzerine yarım su bardağı sıvı yağ, 1 tane yemeklik doğranmış soğan ve 2 tane sivri biber, 1 tane jülyen doğranmış kırmızı biber ekleyip hepsini birlikte kavuruyoruz. 2 büyük küp doğranmış domatesi, yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı pul biber, yarım tatlı kaşığı tuzu da üzerine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Kısık ateşte suyu koyulaşana kadar pişmeye bırakıyoruz.