SEBZE YEMEKLERİ

Mantarlı Karnıyarık Tarifi

Patlıcanı karnıyarık haliyle seviyor ama keşke sebzeli olsa diyorsanız mantarlı karnıyarık imdadınıza yetişiyor!

  • 7 kişilik
  • ios-clock-outline 45 dk
  • 10 kişi bu tarifi tamamladı
Mantarlı Karnıyarık
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Günümüzde bilimsel çalışmalar ile 1.000.000 mantar çeşidini tanımlamak artık mümkün. Bu mantarların 850.000 çeşidi 2 mm’den küçük, geriye kalan 150.000 çeşidi ise 2 mm’den büyüktür. Büyük bölümü tropik bölgelerde yaşasa da ülkemizde 10.000 çeşidi mevcuttur. Yani mantar ve çeşitleri konusunda zengin bir ülkeyiz.  Ülkemiz mantar cenneti dedik fakat bunun sadece 40 civarı yenilebilir mantar türü. Bu 40 türden 25’i ihraç ediliyor, marketlerde satılan ise 3 bilemediniz 5 çeşit oluyor.

Ticarete konu edilen mantar çeşitlerinden çayır, çörek, domalan, imparator, istiridye, kanlıca, kayın, kuzu göbeği, kuzu, öküz ve sütsüz isimli olanların ticari getirisi yüksektir. Saydığımız bu türler doğadan toplanmakta ya da tarımı yapılmaktadır. Doğadan kontrolsüz toplamak neslini tüketebilmek açısından oldukça tehlikeli. Bugün ülkemiz mantar konusunda Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olma yolunda. Mantarı saklamak için en sağlıklı yöntemlerden biri taze mantarı dehidre ederek suyundan arındırıp, kullanacağımız zaman sıcak suda bekletip yemeklere katmaktır. Diğeri ise derin dondurucuda saklama yöntemidir. Bu işlemi sağlıklı bir şekilde yapmak için mantarı iyice temizlemek gerekmektedir.

Hepimiz Fırın Karnıyarık aşıklısıyız, tamam ama bugünkü tarifimizde kendisini aşık edecek türden; Mantarlı Karnıyarık tarifimizi sizler için hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Mantarlı Karnıyarık Malzemeleri

Mantarlı Karnıyarık Yapılışı

Mantarlı Karnıyarık Nasıl Yapılır?

250 gram mantarı yıkıyoruz yemeklik doğrayıp bir taşım haşlayıp suyunu süzüyoruz.

Soyulmuş, yıkanmış, her kanadı çizilmiş ve tuzlu suda bekletilmiş 7 patlıcanın suyunu sıkıp bir kapta sıvı yağ ile iyice yağlıyoruz ve yağlı kağıtlı fırın tepsisine diziyoruz. 200 derecelik fırında patlıcanlar kızarana kadar pişiriyoruz.

Bir tavada 1 büyük boy soğan ve 2 tane sivri biberi kavuruyoruz. Üzerine 250 gram haşladığımız mantarı ekleyerek tekrar kavuruyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber ve doğranmış 1 avuç maydanozu da ekliyoruz. 1 yemek kaşığı domates salçası ilave edip çeviriyoruz. Üzerine 1 çay bardağı su koyarak biraz kaynatıyoruz. Bir yayvan pilav tenceresine kızarttığımız patlıcanları dizip içlerine hazırladığımız malzemeden dolduruyoruz. Patlıcanların üzerine çıkmayacak şekilde tencereye su koyuyoruz ve suyuna biraz tuz ilave ederek pişiriyoruz.