Mantarlı Yumurta

Mantarlı Yumurta Tarifi

Mantar sevenler, kahvaltıda da mantarlı yumurta yapabilirsiniz... Hem de sadece 15 dakikada!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
15 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Bilim dünyası mantarın bitki mi hayvan mı tartışmalarına son noktayı koydu ve mantarların canlılar alemindeki bir başka kategoriye ait olduğunu bildirdi. Onlar bir fungi… Siz onların ufak tefek oluşuna aldanmayın, olağanüstü ilginç özellikler taşıyorlar. İşte bir kaç tanesini gelin beraber okuyalım;

*Ağaçların meyveleri tohum içerir, mantarların da şapka kısmı tohumcukları (sporlar) ile doludur. Ancak ağaçların tersine mantarın büyük bölümü toprak altında saklıdır ve diğer mantarlarla bağlantılıdır. Mantarların meyveler gibi tohumlarını taşıyacak hayvan çok azdır. Onlar da bu durumda tohumlarını dağıtmak için zamanı geldiğinde su bırakırlar. Bu su buharlaşıp mantarı serinletir. Serinleyen hava sıcak havadan daha yoğun olduğu içinde tohumlarını 10 cm uzaklığa taşıyacak esintiyi oluşturmuş olurlar.

*Tropik ormanlarda marangoz karıncalar olarak bilinen bir karınca türü vardır. Bazı mantarlar bu karıncaların üzerine tohumcuklarını bırakıp, beyinlerinde yuvalanırlar. Tohumların beyinlerinde ki etkisi ile adeta zombiye dönüşen karıncalar, çok hızlı hareket etmeye ve mantara en ideal ısı, nem koşullarını sağlayacak ağaçların gövdesinde yer bularak burada konumlanmaya başlarlar. Bazen bu tohumcuklar karıncaları yere düşmüş bir yaprağa da yönlendirebilir. Normal şartlarda yaprak ısırmayan karıncalar, tohumcukların yönlendirmesi ile o yaprağı ısırıp tutunarak ölü bir şekilde orada beklerler. Tam iki hafta boyunca tohumcuklar orada olgunlaşıp büyüyüp kendine sağlıklı karıncalar arayıp bulmaya ve onlara konarak bu döngüyü devam ettirirler.

*Mantarlar tohumcuk (spor) üretmektedir. Üreme organlarında genelde dört adet tomurcuk olur. Orta boy bir kültür mantarı üç veya dört günde toplam 16 Milyar tohumcuk üretir. Günde 1 Trilyon tohumcuk üreten mantarlarda vardır.

Pazar kahvaltılarının vazgeçilmezlerinden Patatesli Yumurta, tamam ama arada değişiklikte istiyoruz diyorsanız enfes Mantarlı Yumurta tarifimiz için doğru mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık…


Mantarlı Yumurta Tarifi İçin Malzemeler

  • 5 tane kültür mantarı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 2 tane yumurta

Mantarlı Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır?

5 tane mantarı yıkayıp bir tavaya uzun uzun doğruyoruz ve suyu çekene kadar çeviriyoruz. Suyu çekince 2 yemek kaşığı sıvı yağ ekleyerek mantarları kavuruyoruz ve üzerine yarım tatlı kaşığı tuz ilave edip mantarları eşit şekilde tavaya yayıyoruz. Üzerine çırptırdığımız 2 tane yumurtayı ekleyip pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2610 üye,
  • 1757 tarif,
  • 897 makale
Şimdi ücretsiz katıl