SEBZE YEMEKLERİ

Maydanozlu Patates Suflesi Tarifi

Et yemeklerinin yanında klasik makarna ya da pilav yapmaktan ve yemekten sıkılmadınız mı? Değişik sunumu ve tadıyla maydanozlu patates suflesi ile farklılık yaratın!

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 4 kişi bu tarifi tamamladı
Maydanozlu Patates Suflesi

Tarife Başlamadan Önce

İnsanlık tarihinin kurtarıcısı, dünyada ki açlığı sona erdirecek tek ürün; Patates. Diğer hayati ürünler ise buğday, pirinç ve mısırdır. Ancak buğdayın işlenmesi, pirinçin ise yetiştirilmesi oldukça zahmetlidir. Mısırdan da yemek yapılmaz, sadece haşlanır. Halbuki patates öyle mi? Yetiştirmek için kabuğunu toprağa sokmak bile yeterli, öyle kolay öyle zahmetsiz. Hem onunla mutfaklarımızda da şahane lezzetler yaratıyoruz; Patates Çorbası, Patates Kavurması ya da Patates Mantısı tariflerimiz hazırladığımız envai çeşit lezzetlerinden sadece birkaç tanesi.

Ünlü tarihçi William H. McNeil, 1999’da yazdığı, ‘Patates Dünya Tarihini Nasıl Değiştirdi?’ adlı makalesinde, Amerika kıtasından 1770’li yıllarda gelen patatesin, kıtlık ve açlık ile mücadele eden kuzey Avrupa’yı yok olmaktan kurtardığını, zenginleştirdiğini ve bugünkü devletlerin kurulmasına ön ayak olduğunu iddia etti. Ve haklıydı da…

Bugün sizler için bu kurtarıcı besinden Maydanozlu Patates Suflesi tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Maydanozlu Patates Suflesi Malzemeleri

Maydanozlu Patates Suflesi Yapılışı

Maydanozlu Patates Suflesi Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 4 tane yıkanmış patatesin üzerine çıkana kadar su koyup haşlıyoruz ve haşladıktan sonra soyuyoruz. (Dilerseniz daha fazla patates de kullanabilirsiniz.)

Patatesler sıcakken bir kaba alıyoruz ve eziyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı tereyağı, 3 tane yumurta sarısı, 100 gram ufalanmış beyaz peynir, yarım çay bardağı süt (ajda), yarım tatlı kaşığı tuz ve yarım tatlı kaşığı karabiber koyarak hepsini harmanlıyoruz. Harmanladıktan sonra 2 dolu yemek kaşığı un serpiyoruz. 1 avuç ince kıyılmış maydanoz ilave ediyoruz.

Ayrı bir kapta 3 tane yumurta akını kar olana kadar iyice çırpıyoruz. Kar gibi kabaran yumurta aklarını da söndürmeden hazırladığımız patatesli harca yavaş yavaş ekliyoruz ve spatula yardımıyla alttan üste doğru karıştırıyoruz.

Porselen muffin kaplarımızı ya da porselen sufle kaplarımızı tereyağı ile yağlıyoruz ve her yerine un serpip fazla ununu silkeliyoruz. (Küçük kaplarınız yoksa büyük bir porselen fırın kabına da dökebilirsiniz)

Hazırladığımız patatesli harcımızı kapların üzerine 2 parmak boşluk bırakarak dolduruyoruz. Üzerlerine kaşar peynir rendesi serpiyoruz. 180 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz. Servis yaparken maydanoz ile süslüyoruz. Afiyet olsun...