SALATA TARİFLERİ

Mısırlı Salata Tarifi

Mısırlı salata tarifini dilediğiniz gibi çeşitlendirebilir ve sadece 10 dakikada hazırlayabilirsiniz...

  • ios-clock-outline 10 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Mısırlı Salata
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Anavatanı Güney Amerika olan mısır, buğdaygiller familyasından gelmektedir. Mısır, beyaz, sarı veya kızıl tanecikli, düz uzun yapraklı koçan içerisinde bulunan, nişasta açısından oldukça zengin bir bitkidir. Mısır olduğu gibi de tüketilebilen mısırın, yağı çıkartılarak, unu, irmiği ve nişastası da yapılır. Mısırözü yağı damar sertliğini önleyici etkiye sahiptir. Aslında darı olarakta bilinen mısır, kocadarı, kumdarı ve cindarı çeşitleri ile birçok ülkede yetiştirilmektedir.

Tanelerinde bulunan doymamış yağ asitleri, kolesterol oranının kontrol edilmesinde faydalı olduğu için kalp ve damar sağlığına oldukça yarar sağlamaktadır. Yine tanelerinde bulunan A vitamini ise gözler, kemikler, diş ve böbrekler için çok yararlıdır. Aşırı tüketim olmaması halinde mide ülseri ile midenin zarında meydana gelen yaraları iyileştirici özelliklere sahiptir. Mısırın ishali durdurduğu, püskülünün de idrar söktürücü, sakinleştirici ve zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Bugün istedik ki vücudumuzu aminoasit zengini mısır ile ödüllendirelim. Hazırladığımız Mısırlı Salata tarifimiz ile tabaklara sağlık dolup taşıyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim; mısırın patatesle uyumu muhteşem. Mısırlı Patates Salatası tarifimiz ise çok konuşulanlar arasında. Bizden söylemesi... 

Mısırlı Salata Malzemeleri

Mısırlı Salata Yapılışı

Mısırlı Salata Nasıl Yapılır?

Bir salata kasesine 10 tane kıvırcık yaprağını doğruyoruz. Üzerine yarım jülyen doğranmış soğan ekliyoruz ve 1 çay bardağı haşlanmış mısır döküyoruz. Zeytinyağı, tuz ve limon gezdirerek servis yapıyoruz.