Mısırlı Salata

Mısırlı Salata Tarifi

Mısırlı salata tarifini dilediğiniz gibi çeşitlendirebilir ve sadece 10 dakikada hazırlayabilirsiniz...

5.0

KAÇ KİŞİLİK
2 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
10 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Anavatanı Güney Amerika olan mısır, buğdaygiller familyasından gelmektedir. Mısır, beyaz, sarı veya kızıl tanecikli, düz uzun yapraklı koçan içerisinde bulunan, nişasta açısından oldukça zengin bir bitkidir. Mısır olduğu gibi de tüketilebilen mısırın, yağı çıkartılarak, unu, irmiği ve nişastası da yapılır. Mısırözü yağı damar sertliğini önleyici etkiye sahiptir. Aslında darı olarakta bilinen mısır, kocadarı, kumdarı ve cindarı çeşitleri ile birçok ülkede yetiştirilmektedir.

Tanelerinde bulunan doymamış yağ asitleri, kolesterol oranının kontrol edilmesinde faydalı olduğu için kalp ve damar sağlığına oldukça yarar sağlamaktadır. Yine tanelerinde bulunan A vitamini ise gözler, kemikler, diş ve böbrekler için çok yararlıdır. Aşırı tüketim olmaması halinde mide ülseri ile midenin zarında meydana gelen yaraları iyileştirici özelliklere sahiptir. Mısırın ishali durdurduğu, püskülünün de idrar söktürücü, sakinleştirici ve zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Bugün istedik ki vücudumuzu aminoasit zengini mısır ile ödüllendirelim. Hazırladığımız Mısırlı Salata tarifimiz ile tabaklara sağlık dolup taşıyor. Şunu da belirtmeden geçmeyelim; mısırın patatesle uyumu muhteşem. Mısırlı Patates Salatası tarifimiz ise çok konuşulanlar arasında. Bizden söylemesi... 


Mısırlı Salata Tarifi İçin Malzemeler

  • 10 tane kıvırcık yaprağı
  • Yarım kuru soğan
  • 1 çay bardağı haşlanmış mısır
  • Zeytinyağı
  • Tuz
  • Limon

Pişirme Önerisi

Eğer yaz mevsiminde değilseniz dondurulmuş ya da konserve mısır kullanarak da yapabilirsiniz. Ancak yaz mevsiminde haşladığınız ve sonrasında didikleyerek hazırladığınız mısır tadını tutmayacaktır, söyleyelim... Dilerseniz yazın haşlanmış mısırlarınızı soğuyunca didikleyerek buzdolabı poşeti yardımıyla buzluğunuzda saklayabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz.

Mısırlı Salata Tarifi Nasıl Yapılır?

2 tane bütün mısırı koçanlarından ayıklıyoruz ve yıkıyoruz. Yıkadığımız mısırları düdüklü tencereye alıyoruz ve üzerine çıkana kadar su ilave ediyoruz. Kapağını kapatıyoruz. Duman çıktıktan sonra ocağın altını kısarak bu şekilde 1 saat haşlıyoruz. (2 tane mısır haşlamak için uğraşmam derseniz çok daha fazla haşlayabilir artanını soğuyunca didikleyerek buzdolabı poşeti yardımıyla buzluğunuzda saklayabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz.) 

Bir salata kasesine 10 tane kıvırcık yaprağını doğruyoruz. Üzerine yarım jülyen doğranmış soğan ekliyoruz ve 1 çay bardağı haşlanmış mısır döküyoruz.  (Eğer haşladığınız mısır fazla gelirse artanını soğuyunca didikleyerek buzdolabı poşeti yardımıyla buzluğunuzda saklayabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz.) Zeytinyağı, tuz ve limon gezdirerek servis yapıyoruz. Afiyet olsun... 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2610 üye,
  • 1757 tarif,
  • 897 makale
Şimdi ücretsiz katıl