DİĞER TARİFLER

Naneli Limonata Tarifi

İçimizi ferahlatan limonataya bir de taze nane ekleyince dünyanın en ferahlatıcı içeceğini yapmış olabiliriz. Sadece yazın değil kışın da harareti alan nefis içecek!

  • ios-clock-outline 20 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Naneli Limonata
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Limon, Akdeniz bölgesinin altını… Limonun kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte, ilk olarak kuzeydoğu Hindistan, kuzey Burma veya Çin'de bir bölge olan Assam'da yetiştirildiği düşünülmektedir. Limon ağacı, Asya'ya özgü çiçekli bitki ailesi olan Rutaceae'de familyasından olup, küçük yaprak dökmeyen ağaç türlerindendir

Limon hakkında az bilinenleri sizler için derledik, buyursunlar;

*Limon suyu, yaklaşık %5 ile %6 oranında sitrik asit içerir. Yaklaşık olarak 2.2 pH ile de oldukça ekşi bir tada sahiptir.

*Limonun kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte, ilk olarak kuzeydoğu Hindistan, kuzey Burma veya Çin'de bir bölge olan Assam'da yetiştirildiği düşünülmektedir.

*Limon ağacı, Asya'ya özgü çiçekli bitki ailesi olan Rutaceae'de familyasından olup, küçük yaprak dökmeyen ağaç türlerindendir. Ağacın elipsoidal sarı meyveleri, hem mutfak hem de temizlik için kullanılabilir olup , meyve suyu başta olmak üzere, mutfak ve mutfak dışı amaçlar için kullanılmaktadır. 

*Avrupa'da ki ilk önemli limon ekimi, 15. yüzyılın ortalarında Cenova'da başlamıştır.

*İran Limon ağacı ile Milattan Sonra 700’lü yıllarda tanışmıştır.

*Limonlar, Antik Roma döneminde, Milattan Sonra  ikinci yüzyılda, Güney İtalya’dan Avrupa'ya girmiştir. İşte o dönemde geniş çapta yetiştirilmeye başlanmıştır.

*Limon, 10. yüzyıl Arap tarımında yapılan bir tarlada gözlenmiştir. O dönemde erken İslam bahçelerinde süs bitkisi olarak kullanılmıştır.

*Limon sözcüğünün kökeninin Orta Doğu olabileceği hususunda varsayımlarda bulunulmaktadır. Bu kelime Eski Fransızca "limon" dan, daha sonra da İtalyanca "limon" dan, Arapça "laymun" veya "limun" dan ve bir turunçgil meyvesi için genel bir terim olan Farsça "limun" dan alınmıştır.

*Limon, 1493'te Kristof Kolomb'un Limon tohumlarını yolculuklarında Hispaniola'ya getirdiği sırada Amerika'ya yayılmıştır.

*1747 yılında James Lind isimli bir doktor, denizciler üzerinde birtakım deneyler yapmaktadır. O tarihte henüz C Vitamini bilinmese de denizcilerin beslenmelerinde limon kullanılmış ve olumlu etkileri kaleme alınmıştır.

Evde Limonata keyfimizi bugün iç ferahlatıcı Naneli Limonata olarak hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Naneli Limonata Malzemeleri

Naneli Limonata Yapılışı

Naneli Limonata Nasıl Yapılır?

4 tane limon kabuğunu bir kaseye rendeliyoruz ve 1 su bardağı toz şekerle ovuyoruz. Üzerine kabuklarını aldığımız 4 tane limonun suyunu sıkıyoruz, yarım demet yıkanmış taze naneyi rondodan geçirip üzerine ekliyoruz ve 6 su bardağı su ilave ederek en az 2 saat buzdolabında soğuttuktan sonra süzgeçle süzerek sürahiye döküyoruz. Servis yaparken bardağın kenarına limon dilimi koyuyoruz.

Limon kabuklarını rendeledikten sonra mutlaka toz şeker ile ovuyoruz. Şeker az gelirse ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun...