Evde Limonata

Evde Limonata Tarifi

Katkı maddesi olmadan kendi mutfağınızda organik limonata yapabilir, misafirlerinize zevkle ikram edebilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
15 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Limon ağacı hakkındaki ilk edebi eser, 10.Yüzyıl başlarında Kustus al-Rumi’nin tarım konulu kitabında yer almıştır. 12. yüzyıl sonuna doğru Doktor İbn Jami limon üzerine bir tez yazmış ve tezinde Akdeniz’de ki limondan sıklıkla bahsedilmiştir. 

Limon ağacı, Asya'ya özgü çiçekli bitki ailesi olan Rutaceae'de familyasından olup, küçük yaprak dökmeyen ağaç türlerindendir. Ağacın elipsoidal sarı meyveleri, hem mutfak hem de temizlik için kullanılabilir olup , meyve suyu başta olmak üzere, mutfak ve mutfak dışı amaçlar için kullanılmaktadır. Limonun sulu ve kabuk kısmı yemek pişirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, limon suyunun kendine özgü ekşi lezzeti, onun limonata ve diğer limonlu içeceklerde kullanılmasını sağlar.

Limon, 10. yüzyıl Arap tarımında yapılan bir tarlada gözlenmiştir. O dönemde erken İslam bahçelerinde süs bitkisi olarak kullanılmıştır. 

Limon sözcüğünün kökeninin Orta Doğu olabileceği hususunda varsayımlarda bulunulmaktadır. Bu kelime Eski Fransızca "limon" dan, daha sonra da İtalyanca "limon" dan, Arapça "laymun" veya "limun" dan ve bir turunçgil meyvesi için genel bir terim olan Farsça "limun" dan alınmıştır. 

1747 yılında James Lind isimli bir doktor, denizciler üzerinde birtakım deneyler yapmaktadır. O tarihte henüz C Vitamini bilinmese de denizcilerin beslenmelerinde limon kullanılmış ve olumlu etkileri kaleme alınmıştır.

Bonnie Brae limonu dikdörtgen, pürüzsüz, ince tenli ve çekirdeksizdir. Genellikle San Diego County, Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilmektedir. Eureka Limonu, yıl boyunca birlikte meyve ve çiçek üretme kabiliyetinden dolayı 4 mevsim limonu olarak da bilinir. En yaygın limon çeşididir.

Bugün sırf siz Evde Limonata keyfini doyasıya yaşayın diye tarif hazırladık. Az kalsın unutuyorduk! Bir ara mutlaka Ev Yapımı Vişne Suyu tarifimizde denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Evde Limonata Tarifi İçin Malzemeler

  • 4 tane limon
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 6 su bardağı su

Püf Noktası

Limon kabuklarını rendeledikten sonra mutlaka toz şeker ile ovuyoruz.

Evde Limonata Tarifi Nasıl Yapılır?

4 tane limon kabuğunu bir kaseye rendeliyoruz ve 1 su bardağı toz şekerle ovuyoruz. Üzerine kabuklarını aldığımız 4 limonun suyunu sıkıyoruz ve 6 su bardağı su ilave ederek en az 2 saat buzdolabında soğuttuktan sonra süzgeçle süzerek sürahiye döküyoruz ve nane yaprağıyla süslüyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir