BÖREK TARİFLERİ

Pastırmalı Sarma Börek Tarifi

Mis gibi pastırma kokusuyla yumuşacık sarma börek tarifi

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Pastırmalı Sarma Börek
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Pastırmanın geçmişi, göçebe yaşayan Orta Asya Türkleri’nin yemek kültürüne dayanır. Hem göçebe olup hem de savaşçı bir yaşam tarzına sahip olan Orta Asya Türkleri, at sırtında zaman kaybetmeden ilerlemek ve besinsiz kalmamak için, yanlarına mutlaka tuzlanmış sığır et parçaları ve başka hayvan eti parçaları alırlardı. Bu etleri de kimi zaman deri kılıfların içinde sıkıştırılmış şekilde, kimi zaman da atın eyerine bağlayıp bacaklarının arasında sıkıştırarak taşırlardı. Bu haftalar boyu süren yolculuklar esnasında bu sıkıştırılan tuzlu et parçaları pastırma halini almaktaydı. 

Pastırma öyle önemli bir besindir ki Evliya Çelebi seyahatnamesinde ondan şu sözlerle bahsetmektedir; “lahm-ı kadit namı ile şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve miskli et sucuğu hiçbir yerde yoktur. İstanbul’a hediye olarak gider.”

Bugün hazırladığımız yumuşacık Pastırmalı Sarma Börek tarifimiz en az Dana Pastırmalı Tepsi Böreği tarifimiz kadar lezzetli. Şimdiden ellerinize sağlık...

Pastırmalı Sarma Börek Malzemeleri

Pastırmalı Sarma Börek Yapılışı

Pastırmalı Sarma Börek Nasıl Yapılır?

  1. Bir kapta 1 yumurta ve 1 su bardağı yoğurdu çırpıyoruz. Üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ ve yarım su bardağı su ekleyip hepsini karıştırıyoruz.
  2. 1 yufkayı serip üzerine karışımdan bolca sürüyoruz. Bunu tek tek 3 yufka için tekrarlıyoruz. Tamamladığımız yufkaları sigara böreği gibi üçgen üçgen kesiyoruz. İçine hazırladığımız doğranmış 200 gram pastırmayı koyarak sigara böreği gibi sarıyoruz. Tepsiye yağlı kağıt koyduktan sonra börekleri dizip üzerlerine yumurta sarısı sürüp fırına veriyoruz.