Pastırmalı Sarma Börek

Pastırmalı Sarma Börek Tarifi

Mis gibi pastırma kokusuyla yumuşacık sarma börek tarifi

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Pastırmanın geçmişi, göçebe yaşayan Orta Asya Türkleri’nin yemek kültürüne dayanır. Hem göçebe olup hem de savaşçı bir yaşam tarzına sahip olan Orta Asya Türkleri, at sırtında zaman kaybetmeden ilerlemek ve besinsiz kalmamak için, yanlarına mutlaka tuzlanmış sığır et parçaları ve başka hayvan eti parçaları alırlardı. Bu etleri de kimi zaman deri kılıfların içinde sıkıştırılmış şekilde, kimi zaman da atın eyerine bağlayıp bacaklarının arasında sıkıştırarak taşırlardı. Bu haftalar boyu süren yolculuklar esnasında bu sıkıştırılan tuzlu et parçaları pastırma halini almaktaydı. 

Pastırma öyle önemli bir besindir ki Evliya Çelebi seyahatnamesinde ondan şu sözlerle bahsetmektedir; “lahm-ı kadit namı ile şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve miskli et sucuğu hiçbir yerde yoktur. İstanbul’a hediye olarak gider.”

Bugün hazırladığımız yumuşacık Pastırmalı Sarma Börek tarifimiz en az Dana Pastırmalı Tepsi Böreği tarifimiz kadar lezzetli. Şimdiden ellerinize sağlık...


Pastırmalı Sarma Börek Tarifi İçin Malzemeler

3 adet yufka
200 gram pastırma
1 adet yumurta + 1 adet yumurta sarısı
1 su bardağı yoğurt
Yarım çay bardağı sıvı yağ
Yarım su bardağı su


Pastırmalı Sarma Börek Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Bir kapta 1 adet yumurta ve 1 su bardağı yoğurdu çırpıyoruz. Üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ ve yarım su bardağı su ekleyip hepsini karıştırıyoruz.
  2. 1 adet yufkayı serip üzerine karışımdan bolca sürüyoruz. Bunu tek tek 3 yufka için tekrarlıyoruz. Tamamladığımız yufkaları sigara böreği gibi üçgen üçgen kesiyoruz. İçine hazırladığımız doğranmış 200 gram pastırmayı koyarak sigara böreği gibi sarıyoruz. Tepsiye yağlı kağıt koyduktan sonra börekleri dizip üzerlerine 1 adet yumurta sarısı sürüp fırına veriyoruz. 
Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
14 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl