Dana Pastırmalı Tepsi Böreği

Dana Pastırmalı Tepsi Böreği Tarifi

Kuru et gibi lezzetli bir tadı olan dana pastırmasıyla börek yapmayı denediniz mi? Çemenli pastırma tadıyla hiç ilgisi olmayan dana pastırmasını çok seveceksiniz...

4.8

KAÇ KİŞİLİK
12 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Pastırma adı, yapılışı esnasında ki bastırma işleminden gelmektedir. Halk arasında bastırma günümüze gelene kadar evrilip pastırma olmuştur. Tarihi Orta Asya’da yaşamış Hun ve Oğuz Türkleri’ne dayanan pastırma, önemli bir geçmişe sahiptir. Kelime anlamı tuz, çemen ve karabiber karışımının et üstüne sürülüp, güneş ya da iste kurutulması sonucu hazırlanan bir tür besin olan pastırmayı şöyle de tanımlamak yanlış olmaz. Çeşitli baharatlar ve sarımsakla hazırlanıp, kurutulduktan sonra servis edilen et yemeği türü. Pastırmanın Anadolu topraklarına tam olarak getirildiği tarih bilinmese de, Selçuklular zamanında bu bölgeye giriş yaptığı yönünde tahminler bulunmaktadır. Balkanlar ve Rumeli bölgelerine de Anadolu’dan geçmiştir. 

Ülkemiz de pastırma, Kayseri şehri ile özdeşleşmiştir. Ülkemiz genelinde en çok üretim Kayseri’de yapılmaktadır. Onu takiben ise doğu illerimizde yapılıp, tüketilmektedir.
İyi ve kaliteli bir pastırma, koyu kırmızı renge sahiptir. Ağıza atıldığında et tadı gelir ve yemesi lezzetlidir. Kalitesiz pastırmalar ise ağızda lastik gibi uzar, üstelik besin değeri de yoktur.

Bugün sizler için Dana Pastırmalı Tepsi Böreği hazırladık. Tadını kokusunu anlatmak buradan imkansız. Bir ara mutlaka Pastırmalı Sarma Börek tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık…


Dana Pastırmalı Tepsi Böreği Tarifi İçin Malzemeler

  • 150 gram dana pastırması
  • 100 gram rendelenmiş kaşar
  • 5 tane yufka
  • 2 tane yumurta,
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 su bardağı su
  • Yarım yemek kaşığı nişasta

Üzeri için

  • Çörek otu 

Pişirme Önerisi

Bu tepsiden 24 - 25 dilim börek çıkıyor.

Dana Pastırmalı Tepsi Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kasede 150 gram küçük doğranmış dana pastırmasını 100 gram rendelenmiş kaşarla karıştırıyoruz.

Bir kapta 2 tane yumurta, 1 su bardağı yoğurt, 1 çay bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı suyu çırpıyoruz.

Yağladığımız tepsiye 1 tane bütün yufkayı kenarlarından taşırarak seriyoruz.Üzerine hazırladığımız yoğurtlu sostan gezdiriyoruz. Yarım yemek kaşığı nişasta serpiyoruz. Yufkadan parçalayarak üzerine seriyoruz. Tekrar sostan gezdiriyoruz ve  tekrar yarım yemek kaşığı nişasta serpiyoruz. Üzerine kaşarlı ve pastırmalı karışımdan koyuyoruz. Geri kalan yufkaları da parçalayarak üzerine seriyoruz. Tekrar sostan gezdiriyoruz ve tekrar yarım yemek kaşığı nişasta serpiyoruz. Son olarak tepsiden taşırdığımız yufkaları üzerine kapatıyoruz ve sostan üzerine gezdiriyoruz.(Toplamda 5 yufkadan yapıyoruz) Üzerine çörek otu serpiyoruz ve 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
17 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.8

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir