SEBZE YEMEKLERİ

Patates Köftesi Tarifi

Nefis atıştırmalık ve müthiş bir lezzet isteyenler için galeta unlu patates köftesi tarifi...

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 18 kişi bu tarifi tamamladı
Patates Köftesi
yourm yap
4.8
6 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Hiç çocukken şişman birisini gördüğünüzde “şişko patates” diye bağırdınız mı? Bağırmadıysanız size kocaman bir alkış, ama bağırdıysanız da yalnız değilsiniz. Hepimizin çocukken vardır böyle acımasız yaramazlıkları.

Efendim derdimiz çocukluğumuza inmek değil elbette, aşağılamak için kullandığımız patatesin aslında dünya tarihini değiştirdiğini biliyor muydunuz? Ünlü tarihçi William H. McNeil, 1999’da yazdığı, ‘Patates Dünya Tarihini Nasıl Değiştirdi?’ başlıklı makalesinde, Amerika kıtasından 1770’li yıllarda gelen patatesin, kıtlık ve açlık ile mücadele eden kuzey Avrupa’yı yok olmaktan kurtardığını, zenginleştirdiğini ve bugünkü devletlerin kurulmasına ön ayak olduğunu iddia etti. 8000 Yıldan bu yana insanlar için vitamin deposu olan patatesin faydaları da say say bitmiyor. Ama biz size az bilinenlerinden bazılarını yazımıza taşıdık; Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanı alkali hale getirir. Yapısında fosfor bulunduğu için, patates erkeğin cinsel gücünü arttırır. Bunu biz demiyoruz, uzmanlar diyor. Patateste bulunan manganez kadınların cilt dostudur. Bu değerli sebze yalnız yenerek değil, kremler ve maskeler yoluyla da kadın tenini güzelleştirir, cilde gerginlik kazandırır.

Bu sebzeden yapılan yemeklere, böreklere, çöreklere de doyum olmadığını biliyoruz. Bugün mutfaklarımızı mis gibi kokutacak, sofralarımıza adını altın harflerle yazdıracak; Patates Köftesi tarifimizi sizler için hazırladık. Bir ufak hatırlatma yapalım; bir ara Renkli Patates Topları tarifimizi de denemelisiniz. Maksat damaklarınız ve masalarınız şenlensin. Afiyet olsun...

Patates Köftesi Malzemeleri

Patates Köftesi Yapılışı

Patates Köftesi Nasıl Yapılır?

Patatesleri haşlıyoruz ve haşladıktan sonra patatesleri süzüp kabuklarını soyuyoruz. Bir kapta yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri ile patatesleri eziyoruz. Yarım çay bardağı un, 1 tane yumurta, 1 tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiberi ekleyerek iyice karıştırıyoruz ve buzdolabında 1 saat dinlendiriyoruz.

1 su bardağı galeta ununu geniş bir tabağa alıyoruz ve hazırladığımız patatesli hamurdan parçalar kopartıp avucumuzda köfte şekli vererek galeta ununa batırıyoruz ve 1 su bardağı kızgın yağda kızartıyoruz.