Patatesli Ay Böreği

Patatesli Ay Böreği Tarifi

Milföy hamurunun çıtırlığı ve içerisindeki patatesli yumuşacık iç harcıyla nefis bir patatesli ay böreği tarifi...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Patates, Amerika kıtasından gelmeseydi eğer Avrupa bugünkü gibi olmayacaktı. Tahıl ve benzeri besinlere nazaran dört kat daha fazla karbonhidrat içermesi sebebiyle, Avrupa’da hızlı nüfus artışına, Avrupa kıtasının sanayileşmesine ve bugünkü uygarlığın oluşmasına katkısı yadsınamayacak kadar çok. Ama bir diğer taraftan da bu bitki bir ülkeyi de perişan etti. Yani bir kıtayı doyurup kurtardı, bir ülkeyi ise açlıktan yok etti. Aslında bu katliamın suçlusu patates değil, “Phytophthora infestans’” adlı bir mantardı. Bu korkunç öykü ise şöyle; İrlanda’da patatesten zehirlenme sonucu bir felaket yaşandı, 1845-1851 yılları arasında. O dönem İrlanda’nın nüfusu sekiz milyon civarındaydı. Ve hemen hemen yarısının temel gıdası patates idi. Bunun sebebi ise İrlanda’nın o dönem İngiltere’nin bir parçası olmasına rağmen sömürge gibi yönetilmesiydi. 1845 yılında Amerika’dan gelen zehirli mikroskobik mantar, patates ürününün üçte biri oranını mahvetti. Kıtlık 1847’de zirveye ulaştı. Ne yazık ki aç kalan halk tohumlukları da yemişti. Kıtlık öyle korkunçtu ki 1847’de, İrlanda nüfusunun yüzde 18.5’i yok oldu. Modern tarihçiler, İrlanda’da o dönem kıtlıktan ölenlerin 2.5 milyon kişi olduğunu söylemektedir. 

Günümüz İrlanda’sın da patates herşeye rağmen saygı duyulan bir sebze. Kırsal kesimlerinde birbirine kadeh kaldıran üreticiler hâlâ şu dilekte bulunur; “Sana sağlık ve uzun bir yaşam, kira vermediğin bir patates tarlası ve her yıl bir çocuk dilerim.”

Her zaman misafirlerimize Patatesli Gül Böreği yapacak değiliz ya! Bugün sizler için nefis Patatesli Ay Böreği tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Patatesli Ay Böreği Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 tane patates
 • 10 tane milföy hamuru
 • 100 gram rendelenmiş kaşar
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • 1 tane yumurta sarısı
 • Üzeri için susam

Patatesli Ay Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?

4 tane patatesi haşlayıp soyuyoruz ve içerisine 100 gram rendelenmiş kaşar ilave edip eziyoruz. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı pul biber, yarım çay kaşığı karabiber ilave edip karıştırıyoruz.

10 tane milföy hamurunu üçgen şekilde tezgaha alıyoruz, her birinin uç kısımlarına hazırladığımız iç harçtan koyarak rulo şeklinde sarıyoruz.(Ucu üste gelecek şekilde) Sardıktan sonra iki yan kısmını kıvırarak ay şekline getiriyoruz. Bunu her milföy hamuru için yapıyoruz. Üzerlerine 1 tane yumurta sarısı sürerek susam serpiyoruz ve önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
19 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 3050 üye,
 • 1920 tarif,
 • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl