SEBZE YEMEKLERİ

Patatesli Börülce Tarifi

Faydaları saymakla bitmeyen börülceyi patatesle tatlandırabileceğiniz nefis bir sulu yemek tarifi...

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Börülce
yourm yap
5.0
2 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Anavatanı Güney Amerika olan patates, And dağlarının Peru bölgesinde Kızılderililer tarafından 8000 yıl önce yetiştirilmeye başlanmış bir bitkidir. Eski Dünya’nın en önemli gıdalarından biri olan patates, 1500’lü yıllarda İspanyol fatihler tarafından Avrupaya getirilmiştir. Patatesin yayılması ise oldukça yavaş olmuştur. İspanya’da “tıırma de tierra”, “papa”, “patata”, İtalya’da “patata”, “tartuffola”, Fransa’da daha evvel “cartuffle” “turffle” sonra ise “patate”, “pomme de terre”, İngiltere’de “potato, Almanya’da ilk dönemde “Triffel” sonra “Kartoffel” adı ile anılmıştır. Ülkemize ise patates adıyla Batı’dan, kartof adıyla Almanya kanalıyla Rusya’dan giriş yapmıştır.

Bugünkü tarifimizde, sıcak iklim sebzesi börülce ile insanoğlunun en eski besin maddesi olan patatesi bir araya getirdik. Sürekli Kuru Börülce Salatası, Deniz Börülcesi Salatası yenmesin, alternatif seçeneklerimiz de olsun diye Patatesli Börülce yemeği tarifimizi hazırladık. İçine de bolca sevgi, sağlık ve lezzet kattık… Şimdiden ellerinize sağlık.

Patatesli Börülce Malzemeleri

Patatesli Börülce Yapılışı

Patatesli Börülce Nasıl Yapılır?

Yarım kilo börülceyi yıkayıp uç kısımlarını ayıklıyoruz. Bir tencerede yarım çay bardağı sıvı yağ ile birlikte 1 tane yemeklik doğranmış soğan, 1 diş küçük doğranmış sarımsak ve 1 tane yemeklik doğranmış sivri biberi kavuruyoruz. Üzerine 3 tane domates rendeliyoruz ve biraz karıştırıyoruz. Börülceleri de atıyoruz. Altını kısıp kapağı kapatıyoruz ve börülceler sararınca üstüne çıkana kadar su koyup altını açıyoruz. 2 tane soyulmuş ve küp doğranmış patatesi de ekliyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz atıp altını kısıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.