Patatesli Cup Kek

Patatesli Cup Kek Tarifi

Her zaman cup kekler tatlı olacak diye bir kural yok. Çok lezzetli tuzlu cup kekler de yapabilirsiniz. Patatesli cup kek tarifiyle başlayabilirsiniz...

5.0

KAÇ KİŞİLİK
6 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Patates o kadar eski bir bitkidir ki, Milattan Önce 1400’lerde hasat edilmeye başlanmış. 1500’lü yıllarda İspanyol kaşiflerin Amerika seyahatleri dönüşünde patatesi Avrupa’ya getirmişler ve adına “patata” demişler. Bu dönemler de kıtlık had safhaya ulaşıp, halk açlıktan ölmeye başlayınca Fransa Kralı 16. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette de patates tüketimini özendirme kampanyasına katılmıştır. Kral, 50 hektarlık bir askeri araziye sadece patates ektirip, çok değerli bir bitki yetiştiriliyormuş gibi tarlanın etrafına nöbetçiler diktirdi. Bu da halkın oldukça ilgisini çekmiştir. Zaten kralın amacı da budur. Fransa Kraliçesi Marie Antoinette ise çiçeklerinden saçlarına süs yaparak patatesi modaya sokmayı başarmıştır.

Patatesi, keşif gezilerindeki denizciler çok sevdi. Çünkü hem doyurucu hem de içerdiği vitaminlerle onları hasta olmaktan koruyordu. Avrupa da patates hemen kabul görmedi bunun en önemli sebeplerinden biri İncil’de bahsedilmemiş oluşuydu. Hristiyanlar patates ekmeyi reddettiler. Ve böylece patates uzun bir süre şeytanın yiyeceği ilan edildi. Bunun yanı sıra özellikle İskoçlar patatesi ne ektiler ne de yediler. Bugün bile hala bazı bölgelerde bu sebeple patates halen yenmez.

Yetiştirilmesi çok kolay fakat saklanması zor bir besin olan patates 4 derecenin üstü ısılarda saklanmalı, aksi takdirde içindeki nişasta şekere dönüşür ve tadı değişir. Yüzde 75’i su olan patatesin, potasyum açısından zenginliği ve az sodyum içermesi sebebiyle yüksek tansiyona ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda harika bir antioksidandır.

Bu güzel besini biz yemelere doyamıyoruz. Peki ya siz? Bugün cup kek yapalım dedik ama tatlısından değil, tuzlusundan… Patatesli Cup Kek tarifimiz ağızda dağılan türden, yanında da Patates Mücveri varsa bu ikili sofralarda daha çok konuşulur. Bizden söylemesi...


Patatesli Cup Kek Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 tane yumurta
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • Aldığı kadar un
  • 1 tane kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tane patates

Patatesli Cup Kek Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kapta 2 tane yumurta ve 1 su bardağı yoğurdu çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı sıvı yağ, aldığı kadar bardağı un (kek kıvamında olacak şekilde), 1 tane kabartma tozu, 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 tane küp doğranmış patates ilave edip kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Harcı yağladığımız cup kek kaplarına döküyoruz ve 190 derecelik fırında pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl