Patates Mücveri

Patates Mücveri Tarifi

Kabak mücveri yapmaktan sıkılanlar için şahane bir alternatif çıtır çıtır patates mücveri tarifi

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Envai çeşit lezzete bürünen bu toprak altı mahsülün doğuşu tam olarak bilinmemekle birlikte, 8-10 bin yıldan beri var olduğuna inanılmaktadır. Ünlü tarihçi William H. McNeil, 1999’da yazdığı, ‘Patates Dünya Tarihini Nasıl Değiştirdi?’ adlı makalesinde, Amerika kıtasından 1770’li yıllarda gelen patatesin, kıtlık ve açlık ile mücadele eden kuzey Avrupa’yı yok olmaktan kurtardığını, zenginleştirdiğini ve bugünkü devletlerin kurulmasına ön ayak olduğunu iddia etti.

1845-1852 dönemi İrlanda’sın da açlığa neden olup, 1 Milyon İrlandalı’nın hayatını kaybetmesine sebep olan şey ise patates hasadının çok düşük olmasıdır. Bir virüsün sebep olduğu patates kıtlığı, yaklaşık 1 milyon kişinin de Amerika'ya göç etmesine neden olmuştur. O dönem imdatlarına Osmanlı İmparatorluğu yetişmiş ama yetkililer “Siz bize, bizim kraliçemizden daha fazla yardım yapamazsınız" diyerek göndermiş olduğumuz patatesin büyük çoğunluğunu kabul etmemişlerdir.

Yapılan araştırmalar 1 yılda kişi başına yenilen patates miktarının 33 kilo olduğunu göstermektedir. Ancak beyaz Ruslar yılda kişi başına 181 Kilo patates tüketmektedir, bu da günde ortalama yarım kilo patates demektir. Patatesi yağda kızartmak fikri Belçikalı’lara aitti ancak Amerika bunu dünyaya "Fransız kızartması" olarak tanıttı. Beyaz Saray mutfağına patates kızartmasını ilk sokan başkan ise 1801-1809 arası görevde olan Thomas Jefferson'dur.

Amerika 1920 senesinde patates soyma makinesini icat etti ve patates fast-food kraliçesi oluverdi. Peki sadece fast-food kraliçesi mi? Tabi ki hayır. Yemeği, salatası, püresi, kavurması, böreği, poğaçası ile o dokunduğu her besinde bir kraliçe… Biz bugün sizlere Üç Sebzeli Mücver ‘i aratmayacak, Mücver tarifinde ise çığır açacak Patates Mücveri hazırladık. Hanımlar şimdiden ellerinize sağlık...


Patates Mücveri Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 tane orta boy patates
  • 1 su bardağı kaşar peyniri rendesi
  • 1 tane yumurta
  • Aldığı kadar un
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Yarım su bardağı sıvı yağ

Pişirme Önerisi

İsteğe göre 1 avuç doğranmış maydanoz da ekleyebilirsiniz.

Patates Mücveri Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kaba 3 tane orta boy patatesin kabuklarını soyup, yıkayıp rendeliyoruz. Üzerine 1 tane yumurta, 1 su bardağı kaşar rendesi,  1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ve aldığı kadar un ekleyip  iyice karıştırıyoruz. Kaşık yardımıyla hazırladığımız  karışımdan parçalar  alıp  yarım su bardağı sıvı yağ kızdırdığımız geniş bir tavaya koyuyoruz ve üzerini kaşıkla  bastırıp incelterek kızartıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir