DENİZ MAHSÜLLERİ

Patatesli Çupra Tarifi

Bol etli çupra balığını patates ile birleştirip daha doyurucu bir hale getirebilirsiniz...

  • 3 kişilik
  • ios-clock-outline 35 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Çupra
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Sparidae familyasına ait bir balık türüdür Çupra. Halk arasında Çipura olarak da bilinir. Özellikle yurdumuzda Akdeniz ve Ege kıyılarında yoğunluk göstermektedir. Çupra balığı balık severlerin en çok tercih ettikleri balıklardandır. Eti, az kılçıklı, beyaz, sert ve oldukça lezzetlidir. Ne yazık ki kontrolsüz avlanma sebebiyle denizlerde ki varlıkları büyük ölçüde azalmıştır. Ancak balık çiftliklerinde üretimine yoğun bir şekilde devam edilmektedir. Dünya genelinde de Kanada Adaları, İngiltere kıyıları, Verde Burnu ve Karadeniz kıyılarında rastlanmaktadır. Üretim olarak bakıldığında ise Türkiye, İspanya ve Yunanistan ön sıralarda yer almaktadır.

Çupra balıkları kendi içlerinde dört gruba ayrılır. Bu gruplaşma da temel alınan ise balığın gramajı olmuştur.

  • İnce Lidaki: 30 ila 50 gram arasındaki çupralara denir.
  • Lidaki: 100 gram ve civarındaki çupralara lidaki adı verilmiştir. 
  • Kaba Lidaki: 100 gram ile 180 gram arasında değişen çupralara, kaba lidaki denmektedir.
  • Çipura: 200 gram ve üzerinde olan olan çupralara bu isim verilmiştir. Çupra balığına genel olarak bu isim verildiği de bilinenler arasındadır.

Bugün sizler için Patatesli Çupra tarifimizi hazırladık. Fırında Patatesli Somon tarifimizden sonra yine hem balık hem patates severlerin yüzünü güldürelim istedik. Şimdiden ellerinize sağlık...

Patatesli Çupra Malzemeleri

Patatesli Çupra Yapılışı

Patatesli Çupra Nasıl Yapılır?

3 tane ayıklanmış yıkanmış çuprayı havlu peçeteyle kuruluyoruz bir tepsiye yağlı kağıt üzerine koyuyoruz. Her iki tarafından (önüne ve arkasına) bıçakla çizik atıyoruz. Sıvı yağla her taraflarını yağlıyoruz. Ayrıca 9 tane küçük patatesi soyup onları da yağlıyoruz ve yağladıktan sonra üzerlerine tuz ve karabiber serpiyoruz. Onları da elimizle yediriyoruz. Balıkların göğüs kısımlarına birer diş sarımsak koyuyoruz ve balıkların üzerine de yarım limonu paylaştırarak sıkıyoruz. 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.