SEBZE YEMEKLERİ

Patatesli Patlıcan Yemeği Tarifi

Sade patlıcan yemeği ya da sadece patates yemeği yaparız. Peki her ikisini bir arada pişirmeyi denediniz mi?

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Patlıcan Yemeği

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcanın, Anavatanı Hindistan’dır. Hindistan’dan öncelikle İran’a, oradan da diğer Asya ülkelerine gitmiş. Günümüzde ise Asya ülkeleri, tüm dünyadaki patlıcan üretiminin yaklaşık %78’ini gerçekleştirmektedir. Yurdumuzda ise diğer Avrupa ülkelerinin tümünün toplamından daha fazla patlıcan üretilmektedir. 

Dünyanın en popüler “yenebilen bitkileri” sıralamasında patlıcan, önlerde yer alıyor. Dünyada, Hindistan’dan sonra en çok tüketildiği bölgeler ise sırasıyla Akdeniz ülkeleri ve özellikle Türkiye, sonrasında Uzakdoğu ülkeleri ve Latin Amerika geliyor. Yurdumuz mutfaklarında patlıcanlı yemek tariflerinin sayısının ise yüz üzerinde olduğu söyleniyor.

Patlıcanın kabuklarının hem saç rengine hem de cilt gerginliğine iyi geldiği bilinmektedir. Saç renginin koyulaşmasını sağlayan patlıcan, beyaz sorunu olanlar için idealdir. Patlıcanı soymadan önce güzelce yıkayın. Çok derine inmeden kabuklarını soyun. Az miktarda suda  kaynatacağınız kabukları rengi çıkana kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkarken bu suyu kullanın. Tek seferlik kullanıma uygun olan bu kürün içine arzu ederseniz badem yağı  ilave edebilirsiniz. Haftada sadece bir defa bu uygulamayı yapmanız gerektiğini unutmayın. 

Birbirine uyumu muhteşem olan iki sebze; patates ve patlıcan. Beykoz Kebabı desek hemen hatırlarsınız. Bugün yine enfes bir yemek bu süper ikiliden geliyor; Patatesli Patlıcan Yemeği tarifimiz buram buram lezzet kokuyor. Şimdiden ellerinize sağlık…

Patatesli Patlıcan Yemeği Malzemeleri

Patatesli Patlıcan Yemeği Yapılışı

Patatesli Patlıcan Yemeği Nasıl Yapılır?

1 tane yemeklik doğranmış soğanı ve 1 tane jülyen doğranmış kırmızı biberi yarım çay bardağı sıvı yağla kavuruyoruz. Üzerine tuzlu suda beklettiğimiz küp doğranmış 3 tane patlıcanı da ilave edip kavuruyoruz. 2 tane kabukları soyulmuş ve küp doğranmış domatesleri ekleyip çeviriyoruz. Yarım yemek kaşığı salça, 2 diş doğranmış sarımsak, 3 tane küp doğranmış patates ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. Kaynayınca kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.