BÖREK TARİFLERİ

Pazılı Tepsi Böreği Tarifi

Ispanaklı börek var da pazılı börek olmaz mı? Üstelik ıspanaklı börekten daha çok seveceğiniz puf puf pazılı tepsi böreği

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 31 kişi bu tarifi tamamladı
 Pazılı Tepsi Böreği

Pazılı Tepsi Böreği Malzemeleri

Pazılı Tepsi Böreği Yapılışı

Pazılı Tepsi Böreği Nasıl Yapılır?

  1. Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış soğanı ve 1 tane ince doğranmış kırmızı biberi yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 demet yıkadığımız ve ince ince doğradığımız pazıyı atıyoruz. Suyunu çekene kadar kavurduktan sonra 1 çay kaşığı pul biber, 1 çay kaşığı karabiber ve yarım tatlı kaşığı tuz ilave ettikten sonra karıştırıp ocaktan alıyoruz. 100 gram beyaz peyniri içine ufalayıp karıştırıyoruz.
  2. Bir kapta 1 tane yumurta, yarım su bardağı süt, yarım çay bardağı sıvı yağ ve 1 şişe sodayı çırpıyoruz.
  3. Yağladığımız tepsiye 1 tane bütün yufkayı kenarlarından taşırarak seriyoruz.Üzerine hazırladığımız sodalı sostan gezdiriyoruz. 1.5 yufkayı parçalayarak üzerine seriyoruz. Tekrar sostan gezdiriyoruz. Üzerine hazırladığımız pazılı harcı koyuyoruz. Geri kalan 1.5 yufkayı da parçalayarak üzerine seriyoruz. Tekrar sostan gezdiriyoruz. Son olarak tepsiden taşırdığımız yufkaları üzerine kapatıyoruz ve sostan üzerine gezdiriyoruz. 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.