Pirinçli Havuç

Pirinçli Havuç Tarifi

Hem kolay hem farklı bir zeytinyağlı hazırlamak istiyorsanız pirinçli havuç tarifini deneyebilirsiniz. Sadece 35 dakikada sofranızda olacak nefis bir lezzet...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Bugün tükettiğimiz havucun benzeri 10. Yüzyıl da Anadoludan yayılmıştır. Mor köke sahip havuçların Afganistan’da ıslah edilerek, buradan Akdeniz çevresi, Batı Avrupa ve Çine yayıldığı son olarak 17.yy.’da da Japonya’da yetiştiriciliğine başlandığı rivayetler arasındadır.
Yurdumuzda da yetiştirilen sebzelerden olması sebebiyle tüketimi oldukça fazladır. 

Bir porsiyon doğranmış havuçta ortalama % 10 K vitamini, % 6 C vitamini ve % 2 kalsiyum bulunur. Yüksek miktarda A vitamini içerir. A vitamini karaciğer için çok faydalıdır. Düzenli olarak tüketilmesi, halinde hayat boyunca A vitamini eksikliği kaynaklı rahatsızlıklardan uzak kalmış olursunuz. Ayrıca göz ve kemik sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. B6 vitamini, bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içermektedir. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan dolayı meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalıklara karşı beyin sağlığını korur. Havuç içinde barındırdığı lifler sayesinde sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı devamlılığını sağlar. Her ne sebepten olursa olsun hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar. Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler.  Zengin mineral ve besin kaynaklarından dolayı aşırı tüketilmemesi tavsiye edilir. 

Bugünkü yemeğimiz Zeytinyağlı Yer Elması tarifimiz kadar doyurucu ve leziz, çok seveceğinize eminiz işte huzurlarınızda Pirinçli Havuç tarifimiz. Şimdiden ellerinize sağlık…


Pirinçli Havuç Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane soğan
  • 4 tane havuç
  • 2 yemek kaşığı pirinç
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • Çeyrek limon suyu

Pirinçli Havuç Tarifi Nasıl Yapılır?

Yayvan bir tencereye 1 tane soğanı jülyen, 4 tane havucu ayıklayıp yuvarlak doğruyoruz. Üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ biraz  gezdiriyoruz ve kavuruyoruz. Kavurduktan sonra üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. 2 yemek kaşığı pirinci ayıklayıp yıkayıp içine atıyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz serpip çeyrek limon sıkıyoruz. Kaynayınca kısık ateşte pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2440 üye,
  • 1692 tarif,
  • 864 makale
Şimdi ücretsiz katıl