REÇEL TARİFLERİ

Portakal Marmelatı Tarifi

"Ekmeğime şöyle güzelce süremiyorum, bu yüzden tane tane reçel sevmiyorum" diyorsanız, portakal marmelatı tam da aradığınız ekmek üstü nefis bir marmelat tarifi!

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Portakal Marmelatı
yourm yap
4.6

Tarife Başlamadan Önce

Portakal, C vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Hesperidium ismi verilen narenciye grubuna ait bir meyvedir. Tüm dünya üzerinde ortalama 600 kadar farklı portakal çeşidi olduğu bilinmektedir. Dünyanın en değerli besinleri arasında bulunan portakal, içeriğinde kalsiyum, fosfor ve sitrik asidin yanı sıra bol miktarda potasyum ile bazı antioksidan mineraller bulundurur. Ilıman iklimleri seven portakal ülkemizde en çok Akdeniz kıyılarında yetiştirilmektedir. Ege ve Karadeniz bölgelerinde de yetiştirilir, ancak soğuğa karşı oldukça hassas olan portakal sıcaklık eksinin altına düştüğü anda dondan etkilenmektedir.

Kırışıklıkların en doğal çözümü yine portakalda. Düzenli olarak portakal suyu tüketimi ve posası ile günde 15 dakika yüz ve boyun bölgesine kompres yapmak yeterli olmaktadır. Portakal suyu ile de bilinmesi gereken önemli bir durum söz konusu… Portakalı bütün olarak değil de portakal suyu olarak tüketme taraftarı iseniz mutlaka taze sıkılmış olmasına ve 10 dakikadan fazla beklememiş olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde faydalı özelliğini kaybedecektir.Portakalın özellikle toksinleri arındırıcı etkisi mevcuttur. Gribal enfeksiyonlarda mikroplarla savaşmada birebirdir. Aynı zamanda da içeriğindeki yüksek C vitamini ile ateşi düşürmektedir. Metabolizma için zararlı olan ne varsa söküp atan portakal, en güçlü idrar söktürücü meyvelerden biri aynı zamanda. Portakal yapraklarını demleyip içtiğinizde sinirlerin yatıştığı ve sakinlik bulduğunuza şahit olursunuz. 

Bugün sizler için Portakal Marmelatı tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Kayısı Marmelatı tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Portakal Marmelatı Malzemeleri

Portakal Marmelatı Yapılışı

Portakal Marmelatı Nasıl Yapılır?

5 tane portakalı yıkıyoruz ve kabuklarını soyup bir tencereye alıyoruz. Üzerine çıkana kadar su koyup haşlıyoruz ve suyunu döküyoruz. Bu haşlama işlemini 3 kere daha tekrarlıyoruz. Son haşladığımız sudan 1 su bardağı kenara ayırıyoruz. Tencerede kalan suyu döküyoruz. Portakalları kesme tahtası üzerine alarak doğruyoruz ve doğradığımız portakalları bir tencereye aktarıyoruz. Üzerine kenara ayırdığımız 1 su bardağı haşlama suyu ile birlikte 800 gram toz şekeri de ilave ediyoruz. Biraz koyulaşmaya başlayınca portakalları blendırdan geçiriyoruz ve içerisine yarım limon sıkıyoruz. 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alıyoruz. Sıcakken kavanozlara dolduruyoruz ve Portakal Marmelatımız hazır! Afiyet olsun...