KEK TARİFLERİ

Sade Baton Kek Tarifi

Sade kek lezzetinden ve klasiklerden vazgeçemeyenler için hazırladığımız bir kek tarifi... Tek farkı baton kek kalıbında olması! Sade keki bir de böyle deneyin!

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Sade Baton Kek
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Konumuz kek… Keşfi binlerce yıl evvele dayanır. Adı Antik Yunan’da “Plakous” olarak kullanılırdı, yani “yassı” anlamında. Latincede ise bugün hala kullanılan “placenta” denilir. Milattan Önce 2. Yüzyılda modern cheesecake’e benzeyen bir kek tarif edilmiş olup, tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır. İlk defa kekin içinde mayayı ise Antik Roma’lılar kullanarak yapmıştır. Orta Çağ’da, en yaygın kek ise bir çeşit tatlı ekmek olan meyveli ekmekti.

Pastacılık yani günümüzdeki hali ile pastacılık 16. Yüzyılda rafine şeker bulunduktan sonra ilerleme kaydetmiştir. Rafine şekerin bulunmasından sonraki dönemde pandispanya geliştirildi ve çikolata ile vanilya Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır.  17. Yüzyıl ortalarında Eben Norton Horsford adında biri kabartma tozunu keşfederek kekleri farklı bir boyuta taşımıştır. Kabartma tozundan sonra artık daha homojen yapıda, kabarmış kek üretilmiş. 18. Yüzyıl başlarında ise kelepçeli kalıplarla pişirme yöntemi geliştirilmiş ve çok sevilmiştir. 19. Yüzyılda ise pastacılık sektöründe soda kullanılmaya başlanmıştır.

Bugün sizler için Sade Baton Kek tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka ama mutlaka Kirazlı Kek tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Sade Baton Kek Malzemeleri

Sade Baton Kek Yapılışı

Sade Baton Kek Nasıl Yapılır?

2 tane yumurtayı ve 1,5 su bardağı toz şekeri mikser yardımıyla çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı sıvı yağ ve 1 su bardağı süt ilave edip tekrar mikser yardımıyla çırpıyoruz. Üzerine 3 su bardağı un, 1 peket kabartma tozu, 1 paket vanilya ekleyerek çırpıyoruz. Yağladığımız uzun dikdörtgen baton kek kalıbına hazırladığımız kek karışımını döküyoruz. 170 derecelik fırında kürdan testiyle pişiriyoruz. Dilimleyerek servis yapıyoruz. Afiyet olsun...