Sağlıklı Gazlı İçecek Kombucha!

Sağlıklı Gazlı İçecek Kombucha!


Kombucha nedir?
 İçerisinde neler var? Neden Kombucha içmelisiniz?
 Tüm bu soruların cevabı detaylı yazımızda...Kombucha nedir?


Kombucha içeceği, eski Çinliler tarafından 2000 yıldır “Ölümsüzlük İksiri” olarak kullanılmaktadır. Bakteri ve mayalardan oluşan çayın önemli içeriği Kombucha denilen çay mantarıdır. Doğu  Asya'da ortaya çıkmış, Almanya'ya 19.yüzyılın başlarında Rusya üzerinden ulaşmıştır. Mantar, düz bir diske benzer, jelatine benzer bir zardan oluşur. Kombucha mantarı çay ve şekerden oluşan besleyici bir solüsyonun içinde yaşar ve bu sıvı içinde sürekli olarak ürer. Mantarımsı tabaka çayın bütün yüzeyine yayılır ve daha sonra kalınlaşır. Mantar sürekli üreme eğilimindedir.
 Mayalanma ve oksitlenme sürecinde, çeşitli tepkimeler oluşur ve şekerle beslenen mantar glükuronik-asit, laktik-asit, vitaminler, amino asitler, antibiyotik maddeler vb. gibi çaya giren diğer değerli maddeleri üretir.
Kombucha, genellikle mantar olarak adlandırılsa da, Günther W. Frank tam olarak bir mantar olmadığını ama bakteri ve mantardan oluşan ortak-yaşam kültürü olduğunu belirtmiştir. Bu kültürlerin, antik zamanlardan beri, dünyanın her yerinde, sağlığı-iyileştiren mayalanmış içecekler ve gıda maddeleri elde etmek amacıyla, insanlar tarafından sağlıkları için kullanılmış ve uygulanmış olduğu düşünülürse aslında büyük bir kültürün taşıyıcısı olan bir çeşit antik ev ilacıdır.
 Kombu çayı organizmaları zararlı maddelerden arındırır ve metabolizmayı iyileştirir, bu şekilde vücudun savunma kapasitesi iyileşir. Aynı zamanda, bağırsak faaliyetlerini düzenleyici, yorgunluğa, halsizliğe, sinirliliğe, gut, romatizma, böbrek taşları, arterioskleroz, yüksek tansiyon ve onun baş dönmesi, yaşlılık, bağırsaktaki kötü bakterilere karşı fakat özellikle de bütün metabolik hastalıklarda ve erken dönemlerdeki kansere karşı mükemmel bir ilaçtır. Sporcular ve yoğun zihinsel çalışma yapanlar için de çok tavsiye edilmektedir. Kombu çayına atfedilen pek çok sağlığı-iyileştiren özelliklerin bazılarının daha fazla araştırılmaya ihtiyaçları vardır. Ancak, diğer aktif mekanizmalar, hem bilimsel testlerle ve hem de deneylerle, örneğin: bağırsak florasının düzenlenmesi, hücresel kuvvetlenme, zararlı maddelerden vücudun arınması ve artık maddelerin vücuttan atılması, metabolik uyumlulaştırma, antibiyotik etkisi, pH-dengesinin kolaylaştırılması, tamamen kanıtlanmıştır.Kombuchanın içerisinde neler var?

Kombuchanın içerisinde amino asitler, Organik asitler, Probiyotikler, Polifenoller, Organik enzimler, B Vitaminleri C vitamini ve Mineraller bulunmaktadır.


**Polifenoller


Antioksidan özelliklerinden dolayı insan sağlığına   faydaları vardır. Antioksidan polifenollerin oksidatif stresi (reaktif oksijen ile meydana gelen stres) azaltmalarindan dolayı, kardiyovasküler hastalık ve kanser risklerini de azalttığına dair bulgular vardır .Bu bileşiklerin Alzheimer hastalığınin başlangıcını da geciktirdiği gösterilmiştir.


**ORGANİK ASİTLER


Glükuronik Asit:  Normal şartlarda karaciğerde üretilir.Güçlü bir detoks etkisi yapar ve kolayca glukosaminlere dönüştürülür. İskelet sistemimizin temel yapılarından biridir.
Asetik asit:  Antiseptiktir ve patojenik bakteriler için inhibitör görevi görür.

Hyalüronik asit: Cilt ve kıkırdak dokusu için çok önemli bir bileşendir.

Laktik asit: Temel olarak sağlıklı sindirim hareketine yardımcı olur. Karaciğer için enerji üretir.

Malik asit: Karaciğerin detoks fonksiyonlarında yardımcı olur.Neden Kombucha İçmelisiniz?* Vücuda zarar veren toksinlerin böbrekler ve su vasıtası ile vücuttan dışarı atılması, (ilaç kalıntıları, kimyasal kalıntılar, radyoaktif kalıntılar,sağlıksız ve hormonlu gıdaların kalıntıları..vb)

* Bağışıklık sisteminin güçlendirilip vücut direncinin arttırır. Vücudun hastalıklardan korunması ve hastalıklarla mücadele eder.

* Enerji artışı sağlayarak, vücut performansının arttırır.

* Kan dolaşımının hızlanmasına, hücrelere bol oksijen taşınmasına ve metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olur.

* Kan değerlerinin normalize edilmesini, kan şekerinin sabitlenmesi ve tansiyon düzenini sağlar.

* Kanserden korunma ve tümorlerin yok edilmesinde yardımcı olur.

* Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. (Kardiyak kasının güçlenmesi , damar sertliği, damar bozuklukları, varis..vb.)

* Bağırsak florasının güçlendirilmesi ve bağırsak düzeninin sağlanmasına yardımcı olur.

* Vücut ağırlığının düzenlenmesine yardımcı olur.

* Sinir sisteminin düzenli çalışması, uykusuzluk ve stresin yok edilmesi,panik atak, depresyon, uyku bozuklukları, baş ağrıları, migren, sinüzit, mutsuzluk, kronik yorgunluk ve halsizlik problemlerinin çözümüne destek verir.

* Solunum bozukluklarının tedavisine yardımcı olur.

* Kas ve eklem rahatsızlıklarını dindirir. (kas ağrıları, kramp,yorgunluk, eklem iltihabı, romatizmaya bağlı rahatsızlıklar, artiritis, gut, kireçlenme, ve tendon problemleri)

* MS (Multiple Sclerosis) sspe, parkinson, epilepsi, alzheimer ve şizofrenik rahatsızlıkların tedavisine destek olur.

* Cinsel performans artışı ve cinsel problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

* Karaciğerin güçlendirilmesinde ve karaciğer bozukluklarının tedavisinde önemli destek vermesi, mikrobik ve virütik hastalıklarda vücuda destek verir.

Daha ayrıntılı bilgi için www.kombudha.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Uzm.Dyt.Merve TIĞLI ÇINAR
 

Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl