ZEYTİNYAĞLI TARİFLERİ

Sirkeli Ayşekadın Tarifi

Sirkenin ayşekadına çok yakıştığını biliyor musunuz? Zeytinyağlı ayşekadına alternatif olacak bu sirkeli tarife bayılacaksınız!

  • ios-clock-outline 55 dk
  • 21 kişi bu tarifi tamamladı
Sirkeli Ayşekadın
yourm yap
4.9

Tarife Başlamadan Önce

Ülkemizin hemen her bölgesinde yetiştirilen sebze olan fasulye, Ayşekadın, taze fasulye, yeşil fasulye ve çalı fasulyesi isimleri ile de bilinmektedir. Tam bir protein, vitamin ve mineral deposu olan taze fasulye A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Doğal lif deposu olduğundan bu özelliğiyle sindirim sorunu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir.

Vücudumuza güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Vücudun gelişimini ve onarımını destekler. Kemikleri güçlendirir. Romatizmal şikayetleri azaltır. Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Fasulye, böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Merkezi sinir sistemini kuvvetlendirir. Kalp çarpıntısını giderir. Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı destek sağlar. Yapılan son çalışmalarda, kolon kanserine yol açan prekanseröz poliplerin önlenmesinde taze fasulye tüketiminin önemi belirtilmektedir. İçeriğinde bulunan önemli antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Ayşekadın sen nelere kadirsin diyor ve bugünkü tarifimize geçiyoruz. Sirkenin nasıl bu kadar yakıştığına çok şaşıracaksınız, Sirkeli Ayşekadın tarifimiz ağız sulandıran cinsten. Ayrıca bir ara Ayşekadın Diblesi tarifimizi de denemelisiniz, oldukça lezzetlidir. Şimdiden ellerinize sağlık…

Sirkeli Ayşekadın Malzemeleri

Sirkeli Ayşekadın Yapılışı

Sirkeli Ayşekadın Nasıl Yapılır?

1 kilo ayşekadını ayıklıyoruz ve yıkıyoruz. Bütün şekilde süzülmeye bırakıyoruz. Bir tencereye 1 tane soğan,  2 sivri biber,  4 tane domates ve 1 tane sarımsağı doğruyoruz. İçerisine 2 tane kesme şeker atıyoruz. Üzerine biraz zeytinyağı ve biraz ayçiçek yağı gezdirdikten sonra fasulyeleri de içine atıyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı sirke gezdiriyoruz. Kısık ateşte fasulyeler sararıncaya kadar bekliyoruz ve sonra üzerine çıkana kadar su ekleyip pişmeye bırakıyoruz. Afiyet olsun…