Sirkeli Levrek

Sirkeli Levrek Tarifi

Sirkeyle yumuşacık olan levrek balığını denediz mi? İşte fırında yumuşacık sirkeli levrek tarifi

4.9

KAÇ KİŞİLİK
1 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Moronidae familyasını meydana getiren, soğuk ya da ılık denizlerde yaşamını sürdürebilen balık türüdür Levrek. Fusiform şeklindeki vücutları, büyükçe pullarla kaplıdır. Sırtı kurşun, karnı gümüş renginde olur. Hatta zaman zaman üzerinde bulunan kara benekler sebebiyle alabalık ile karıştırılır. Hemen hemen her mevsim bulunan levrek balığının en lezzetlisi ise Mayıs ortalarından Kasım sonuna kadar avlananlarıdır. Sonbahar ayları geldiğinde genelde ırmak kenarlarında da üremeye başlarlar. Irmak kenarlarından genellikle sürüler halinde bulunurlar. Kış aylarında Karadeniz civarında dere ağzında, Nisan ve Mayıs aylarında ise Akdeniz’de ürerler. Levrekler yaygın olarak çiftliklerde yetiştirilir. Ve bu levreklerin büyük çoğunluğu Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilir.

Levrek içeriğinde bulundurduğu yüksek oranda ki proteinin yanı sıra omega6, çinko, sodyum, selenyum, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12 ve D vitaminlerini de içermektedir. Levrekler gezgin bir tür olmadıkları için yerlerinden pek ayrılmazlar. Yaşamak için kuytu alanları tercih ederler. Batık gemiler, kaya oyukları levrekler için idealdir. Grup halinde gezerler. Ocak ve Mart aylarında ürerler. 500.000-2.000.000 arası yumurta bırakabilmektedirler. Ömürleri ortalama 20 yıldır. Boyları ise genel olarak 50-60 santim olup, zaman zaman nadirde olsa 1 metre olduğuda görülmektedir. Levreklerin 40 santimden küçük olanlarına ispendekismi denmektedir. Etçildirler. Genellikle karides, yengeç ve minik kurtlarla beslenirler. Solungaç kapağının üst kısmında dikene benzer bir çıkıntı vardır. Omur sayısı 12-13 adettir. Vücutlarının tamamı pullarla kaplıdır. Füzeyi andıran bir formları olup, gümüş rengindedirler.

Fırında Levrek tarifimize bambaşka bir tat kattığımız bir tarif ile karşınızdayız bugün: Sirkeli Levrek tarifimiz için mutfaklara buyurun. Şimdiden ellerinize sağlık...

Dikkat: Levrek balığının insan sağlığına karşı tehlikeli komplikasyonları bulunmaz ancak tüketiminden sonra yeşil çay ve çeşitli bitki çaylarının içilmemesi gerekir. Çünkü, yeşil çay ve Bitki Çayları levrek balığında bulunan civanın kana emilmesine engel olur.


Sirkeli Levrek Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane levrek fileto
  • 1 tane soğan
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım yemek kaşığı üzüm sirkesi
  • 4-5 dal maydanoz

Sirkeli Levrek Tarifi Nasıl Yapılır?

1 tane levreği fileto şeklinde kestiriyoruz. Filetoları yıkayıp  tuz ve karabiber ile çeşnilendiriyoruz. 1 tane soğanı halka halka doğrayıp küçük fırın tepsisine diziyoruz. Filetoların derisi alta gelecek şekilde soğanların üzerine koyuyoruz. Küçük bir kasede 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile yarım yemek kaşığı üzüm sirkesini karıştırıp filetoların üzerlerine gezdiriyoruz. Yarım limonu halka halka kesip üzerlerine koyuyoruz. 4-5 dal maydanozu ince kıyıp üzerine serpiyoruz. Fırın tepsisini folyo ya da yağlı kağıt ile kapatıyoruz. 200 derecelik fırında üzeri kapalı şekilde 30 dakika pişirip üzerini açtıktan sonra 10 dakika daha pişirip servis yapıyoruz. Afiyet olsun... 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
13 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.9

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl